Έκανε το καθήκον της και... ελπίζει η Ανόρθωση

Τρίτη, 10/5/2022 - 09:10

Ομολογουμένως η Ανόρθωση δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Πάφου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», όμως εν τέλει τα κατάφερε με το γκολ του Βερχόβετς στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta. Νίκη που μπορεί να αποδειχτεί... χρυσάφι στη συνέχεια.

Η ομάδα της Αμμοχώστου με τη νίκη αυτή έφτασε τους 48 βαθμούς και βρίσκεται στο -3 από τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League για τη νέα περίοδο. Έτσι, άπαντες στο «στρατόπεδο» της «Κυρίας» δύο... στροφές πριν το τέλος πιστεύουν πως μπορούν να καλύψουν τη διαφορά.

Επόμενος αντίπαλος για τους «γαλάζιους» της Αμμοχώστου είναι ο ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ (15/05 - 19:00) στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος. Η Ανόρθωση τη φετινή σεζόν μετρά τρεις νίκες επί του ΑΠΟΕΛ στο πρωτάθλημα και μια νίκη-πρόκριση στο κύπελλο. Γίνεται κατανοητό λοιπόν πως το... μομέντουμ είναι με την «Κυρία» στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια είναι στην ευχάριστη θέση να έχει ξανά στις επιλογές του τον Χοβάνες Αμπαρτζουμιάν ο οποίος εξέτισε την ποινή του των κίτρινων καρτών. Από εκεί και πέρα, ο Εσκοβάλ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού από το παιχνίδι με την Πάφο και η κατάσταση του θα αξιολογηθεί μέσα στην εβδομάδα.