Έκανε το καθήκον της η Ίντερ και περιμένει… δώρο από τη Μίλαν

Κυριακή, 1/5/2022 - 20:55

Παρέμεινε σε τροχιά κορυφής η Ίντερ!

Οι «νερατζούρι» επικράτησαν 2-1 της Ουντινέζε στο «Dacia Arena», μείωσε εκ νέου τη διαφορά στους δύο βαθμούς από την πρώτη θέση και περιμένουν ένα δώρο από τη Μίλαν στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές για να «κλέψουν» το σκουντέτο.

Ιδανική εκκίνηση για την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι στο παιχνίδι, με τον Πέρισιτς για δεύτερο σερί παιχνίδι να ανοίγει το σκορ, αυτή τη φορά στο 12ο λεπτό. Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους «νερατζούρι» και ρυθμό στο ματς, με τον Τζέκο στο 37’ να κερδίζει πέναλτι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Λαουτάρο Μαρτίνες είδε την εκτέλεσή του να σταματάει στο δεξί δοκάρι, με την μπάλα να βρίσκει στη συνέχεια στην πλάτη του Σιλβέστρι και να… επιστρέφει στα πόδια του Αργεντινού φορ που με πλασέ έγραψε το 2-0 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος είχε καλό τέμπο, επίσης, με τις ευκαιρίες να παρουσιάζονται μπροστά στις δύο εστίες και την Ουντινέζε να βρισκει το γκολ, το οποίο άγχωσε τους «νερατζούρι». Μετά την εκτέλεση φάουλ του Ντεουλοφέου, ο Χαντάνοβιτς έκανε τρομερή επέμβαση, με τον Ουντότζε να παίρνει το ριμπάουντ, να κάνει το παράλληλο γύρισμα και τον Πουσέτο εξ επαφής να σκοράρει για το 2-1 στο 72ο λεπτό.

Το γκολ αυτό πρόσθεσε άγχος στην Ίντερ που θέλησε να υπερασπιστεί το προβάδισμά της, παίζοντας πίσω από την μπάλα, με την Ουντινέζε να πιέζει κυρίως από στατικές φάσεις αλλά να μην καταφέρνει να φτάσει στην ισοφάριση.