Είχε τους Γεωργιανούς της και... καθάρισε η Ανόρθωση

Κυριακή, 4/10/2020 - 10:26

Την τρίτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε το βράδυ του Σαββάτου (03/10) η Ανόρθωση. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την έκτη αγωνιστική και έφτασε έτσι τους 10 βαθμούς.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια προηγήθηκε στην αναμέτρηση στο 23ο λεπτό με τον Κβιλιτάια. Ο Γεωργιανός μετά το γκολ στην Ελβετία απέναντι στη Βασιλεία, βρήκε το πρώτο του γκολ και στις εγχώριες διοργανώσεις με το φοίνικα στο στήθος.

Η «Κυρία» στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης αδίκησε τον εαυτό της. Δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσε να είχε... καθαρίσει το παιχνίδι νωρίτερα όμως δεν κατάφερε να βρει το γκολ αφού τις έλειπε το «καθαρό» μυαλό στο τελείωμα των φάσεων.

Στο δεύτερο μέρος οι ποδοσφαιριστές του Τιμούρ Κετσπάγια έχασαν κάπως το ρυθμό τους και έδωσαν το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να κερδίσει κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο όμως ευτυχώς για αυτούς δε δέχτηκαν την ισοφάριση. Η νίκη «κλείδωσε» στις καθυστερήσεις χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οκριασβίλι, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Κβιλιτάια.

Πλέον, στην Ανόρθωση ρίχνουν την προσοχή τους στο παιχνίδι της έβδομης αγωνιστικής κόντρα στη συμπολίτισσα Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» το οποίο θα πραγματοποιηθεί μετά τη διακοπή ελέω εθνικών ομάδων.