Έχασε την μάχη, αλλά όχι τον... πόλεμο ο ΑΠΟΕΛ

Κυριακή, 29/1/2023 - 10:35

Την ήττα με 2-1 γνώρισε εχθές (28/01) από την ΑΕΚ στο ντέρμπι κορυφής της 21ης αγωνιστικής ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος μπορεί να έχασε μια σημαντική μάχη, όμως όχι τον... πόλεμο.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπορεί να μην έφυγαν με βαθμολογικό κέρδος από την «Αρένα» και παρά τα λάθη που έκαναν, έδειξαν ακόμη μια φορά ότι είναι βασικοί διεκδικητές του τίτλου.

Η ομάδα της Λευκωσίας ακόμη και αν δέχτηκε γκολ μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης από τον Γκαρσία, δεν έχασε την ψυχραιμία της και κυνήγησε την ισοφάριση. Για άλλη μια φορά όμως το πρόβλημα της δυστοκίας της εμφανίστηκε, αφού έχασε πολύ μεγάλες ευκαιρίες τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να κάνει το 2-0 κόντρα στην ροή του αγώνα, με τον Φαράζ στο 59ο λεπτό.

Ο ΑΠΟΕΛ όχι μόνο πάλεψε, αλλά ήταν και καλύτερος σε αρκετά διαστήματα της αναμέτρησης, με τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς να μένει ευχαριστημένος από την εμφάνιση της ομάδας του παρά την ήττα.

Αξιοσημείωτο είναι επίσης ότι οι δύο χειμερινές μεταγραφές του, παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο, με τον Μπεν να κάνει αρκετές φορές αισθητή την παρουσία του στην περιοχή των «κιτρινοπράσινων» και τον Μακέντα που μπήκε στην θέση του στο 64ο λεπτό, να κάνει εξίσου καλή εμφάνιση, με τις κινήσεις του στο χώρο και το μοίρασμα της μπάλας, δίνοντας στην ομάδα της Λευκωσίας περισσότερες επιλογές επιθετικά.

Το αποτέλεσμα σίγουρα δεν ήταν θετικό, όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» απέδειξαν ότι μπορούν να συνεχίσουν στον «μαραθώνιο» με τις πιθανότητες τους για την κατάκτηση του τίτλου να είναι αρκετές. Πλέον καλούνται να αφήσουν πίσω τους την ήττα και να επικεντρωθούν στο ματς της Παρασκευή (03/02) όπου θα υποδεχτούν τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ, με μοναδικό στόχο την επιστροφή τους στα τρίποντα