Έγκλημα και τιμωρία από Καβαλέιρο για Τότεναμ

Πέμπτη, 14/1/2021 - 08:44

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, πέταξε σπουδαία ευκαιρία στη μάχη που δίνει για την τετράδα και πλήρωσε τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου που λέει ότι όποιος δεν τελειώνει τα ματς όταν πρέπει, το πληρώνει. Έτσι και έγινε απέναντι στην σκληροτράχηλη Φούλαμ που έμεινε όρθια και τιμώρησε στο φινάλε τα «σπιρούνια», στερώντας τους τη νίκη σε ένα ματς που ήταν ανώτεροι σε όλα.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και μετέτρεψαν αυτή τους την ανωτερότητα με το τέρμα του Κέιν στο 25ο λεπτό, ο οποίος ολοκλήρωσε ιδανικά την ασίστ του Ρεγκιλόν.

Στην επανάληψη, τα «σπιρούνια» πέταξαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, με τον Ουίνγκς στο 55’ να δοκιμάζει το σουτ από μακριά και τον Αρεολά να διώχνει σε κόρνερ, αλλά και με τον Σον στο 71’ που βγήκε στην κόντρα αλλά σημάδεψε το δοκάρι.

Από τη στιγμή που η ομάδα του Μουρίνιο δεν το καθάρισε, το πλήρωσε. Οι «κότατζερς» που είχαν ανέβει και έψαχναν την ισοφάριση, τα κατάφεραν στο 74’ με τον Καβαλέιρο μετά από φοβερή μπαλιά του Λούκμαν που μόλις είχε μπει αλλαγή, να ισοφαρίσουν σε 1-1.

Μάλιστα, λίγο έλειψε η Φούλαμ να φέρει τούμπα το ματς στο 78’ με τον Γιορίς να αντιδρά σωστά, βγάζοντας δύσκολα το τετ α τετ του Λόφτους-Τσικ.