«Έγκλημα» για Παναθηναϊκό στον Βόλο και… τιμωρία από Φαν Φέερτ

Κυριακή, 9/1/2022 - 19:10

Ο Βόλος κέρδισε με 2-1 τον Παναθηναϊκό, στο Πανθσεσαλικό στάδιο, στο μοναδικό ματς που διεξήχθη σήμερα στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Οι «πράσινοι» αποδείχτηκαν ιδανικοί αυτόχειρες, αφού είχαν δοκάρι με τον Παλάσιος στο 8’, αρκετές καλές φάσεις για να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο αλλά χωρίς να το καταφέρουν.

Αντιθέτως, η ομάδα της Μαγνησίας προηγήθηκε κόντρα στην ροή του αγώνα στο 34’ με τον Φαν Φέερτ να παίρνει το δώρο του Κώτσιρα, ενώ δέκα λεπτά ο διαιτητής Χίνγκερ απέβαλλε ανεξήγητα με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Σάντσες.

Η αυστηρή αυτή απόφαση άλλαξε τα δεδομένα στην επανάληψη, με τον Βόλο να έχει και αυτός δοκάρι σε κεφαλιά του Τσοκάνη στο 72’ αλλά να βρίσκει και δεύτερο γκολ, στο 76’, από τον «καυτό» Φαν Φέερτ που έφτασε τα 10 τέρματα στο πρωτάθλημα όντας πρώτος σκόρερ του!

Ο Παναθηναϊκός -που δέχτηκε γκολ για πρώτη φορά μετά από τέσσερα ματς- μείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι που κέρδισε ο Χατζηθεοδωρίδης και εκτέλεσε εύστοχα ο Παλάσιος.

Αλλά δεν απέφυγε την ήττα αφού ο Όροζ σκόραρε σε κενή εστία, ουσιαστικά, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, δύο λεπτά μετά.