Έγινε 200άρης ο Λαΐφης, νίκη για Σιέλη

Δευτέρα, 3/5/2021 - 11:52

Στην Κύπρο δεν είχαμε δράση, λόγω του Πάσχα, ωστόσο σχεδόν στην υπόλοιπη Ευρώπη, τα πρωταθλήματα διεξήχθησαν κανονικά το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε.

Η αλήθεια είναι ότι στη σημερινή στήλη θα... πιάσουμε και ορισμένους συμπατριώτες μας που αγωνίστηκαν μέσα στη Μεγάλη Εβδομάδα. Όπως, για παράδειγμα, τους Ιωάννη Κωστή και Νέστορα Μυτίδη, που χάρισαν τη νίκη στο Λεβαδειακό στο μεγάλο ντέρμπι της Super League 2 κόντρα στον Ιωνικό. Στο ίδιο πρωτάθλημα αγωνίζεται και ο Γιάννης Μαύρου, με τη φανέλα του Καραϊσκάκη Άρτας.

Επίσης, είχαμε και μια... σημαδιακή συμμετοχή. Αναφερόμαστε στον Κωνσταντίνο Λαΐφη, που συμπλήρωσε 200 παιχνίδια με τη φανέλα της Σταντάρ. Αν και η αλήθεια είναι πως αυτό το ματς δεν ήταν και το καλύτερο για την ομάδα της Λιέγης, καθώς γνώρισε εκτός έδρας συντριβή από την Οστάνδη με 6-2.

Δράση από Κύπριους είχαμε και εκτός Ευρώπης. Ο Βαλεντίνος Σιέλης πανηγύρισε ακόμη μια νίκη με τη φανέλα της Μπουσάν Ι-Παρκ, ενώ ο Αντώνης Μαρτής παίρνει ολοένα και περισσότερο χρόνο συμμετοχής στην Αυστραλία με τη φανέλα της Μακάρθουρ.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Τζακ Ρόουλς (Στίβενεϊτζ): Δεν ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας 3-3 κόντρα στην Κρόουλι.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Ήταν εκτός αποστολής από τη νίκη με 2-1 στην έδρα της Μπάροου.
Χάρι Κυπριανού (Σάουθεντ Γιουν.): Βρισκόταν στην αποστολή για το εκτός έδρας ματς κόντρα στη Μπάροου, ωστόσο δεν χρησιμοποιήθηκε.
Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 3-2 από την Κάρλαϊλ.
Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το ματς κόντρα στην Κάρλαϊλ.
Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στο εκτός έδρας 3-3 στη έδρα της Στίβενεϊτζ, παίζοντας μάλιστα ως αριστερός χαφ-εξτρέμ. Αντικαταστάθηκε στο 71ο λεπτό.
Άντριου Ελευθερίου (Ντάγκεναμ): Βασικός μετά από καιρό ο Αγγλοκύπριος δεξιός μπακ, που έπαιξε σε όλο το ματς κόντρα στη Μπάρνετ, στην εκτός έδρας νίκη με 2-0.
Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Ο νεαρός Κύπριος επιθετικός πήρε λεπτά συμμετοχής και συγκεκριμένα πέρασε ως αλλαγή στο 73ο λεπτό στην ήττα με 2-0 από τη Ντάγκεναμ εντός έδρας.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Ήταν στον πάγκο και πέρασε ως αλλαγή στο 58ο λεπτό στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Πίζα.
Αγάπιος Βρίκκης (Κατάνια): Ο νεαρός Κύπριος άσος έμεινε στον πάγκο στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Φότζια.

Πορτογαλία

Ανδρέας Καρώ (Μαρίτιμο): Πέρασε αλλαγή στο 86ο λεπτό στη σημαντική εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπράγκα.
Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μορεϊρένσε.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας ηττα με 1-0 από τη δεύτερη ομάδα της Άλκμααρ, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 6-2 από την Οστάνδη, στην 200ή του συμμετοχή με τη φανέλα της Σταντάρ.

Νικόλας Ιωάννου (Άρης): Ο Άρης δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις τις τελευταίες ημέρες.
Ιωάννης Κωστή (Λεβαδειακός): Στο τελευταίο παιχνίδι του Λεβαδειακού την Μεγάλη Τετάρτη (28/4), ο Κύπριος μεσοεπιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο 75ο λεπτό στη νίκη με 3-2 επί του Ιωνικού στη Νίκαια. Έβγαλε, μάλιστα, την ασίστ στο νικητήριο γκολ της ομάδας του στο 93ο λεπτό.
Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Μπήκε αλλαγή στο 86ο λεπτό στη νίκη επί του Ιωνικού, πετυχαίνοντας το τέρμα που χάρισε το τρίποντο στο Λεβαδειακό.
Γιάννης Μαύρου (ΑΕ Καραϊσκάκης): Στο τελευταίο ματς του Καραϊσκάκη που έγινε την Μεγάλη Τρίτη (27/4), ο Κύπριος επιθετικός πέρασε ως αλλαγή στο 53ο λεπτό στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί των Τρικάλων.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Σεντ Τζόνστον. Αντικαταστάθηκε στο 72ο λεπτό.
Άντονι ΜακΝτόναλντ (Ινβερνές): Δεν ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας 2-2 κόντρα στην Άιρ Γιουνάιτεντ.

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ρουζόμπεροκ.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Το επόμενο ματς της Λουντογκόρετς είναι προγραμματισμένο να γίνει αύριο (4/5, 19:45) κόντρα στη Μπέροε.
Παναγιώτης Λουκά (Τσάρσκο Σέλο): Η Τσάρσκο Σέλο θα αγωνιστεί κόντρα στην Λέφσκι Σόφιας την ερχόμενη Τετάρτη (5/5, 19:45).

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Ο νεαρός Κύπριος μέσος μπήκε ως αλλαγή στο 56ο λεπτό στην εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 0-0 κόντρα στην Περθ Γκλόρι.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Βασικός σε όλο το ματς κόντρα στην Μπουτσεόν, στην εκτός έδρας νίκη με 2-0.