Το έφερε «τούμπα» και προκρίθηκε η ΕΝΠ

Τετάρτη, 4/12/2019 - 16:33

Σε ένα παιχνίδι που όλα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο, η ΕΝΠ κέρδισε 3-2 με ανατροπή τον Οθέλλο στο στάδιο «Αμμόχωστος» και προκρίθηκε στη φάση των «16» του Κυπέλλου Coca-Cola. Το πρώτο μέρος τελείωσε χωρίς γκολ και στην επανάληψη η ομάδα της Αθηένου προηγήθηκε δύο φορές, αλλά στο τέλος δεν πήρε κάτι.

Ο Τιάγκο στο 47’ έβαλε μπροστά στο σκορ τον Οθέλλο και ο Θεοδώρου ισοφάρισε στο 64΄, έχοντας περάσει στον αγώνα λίγα λεπτά προηγουμένως. Στο 68’ ο Μιχαΐλοβιτς έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα της Αθηένου, που το κράτησε μόνο για εννέα λεπτά. Σκόρερ της ισοφάρισης ο Ρουσσιάς, που επίσης εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή. Το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Παραλιμνίου σημείωσε ο Ριέρα στο 84΄.

Αύριο το πρωί θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση της φάσης των «16», εκεί όπου η πρόκριση βγαίνει μέσα από διπλές αναμετρήσεις.

Να θυμίσουμε ότι ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Οθέλλος Αθηένου (Απόστολος Μακρίδης): Κόβατς, Χατζηγιαννακού, Παπαγεωργίου, Χατζηττοφής(36′ Μαρκολίνο), Μιχαΐλοβιτς, Νταμάχου, Τζοντλόφσκι, Κοκκόρης, Φιάκας(46′ Ευθυμίου), Μοντέιρο(70′ Κουμουρής), Τιάγκο

Ένωση Νέων Παραλιμνίου (Γκουστάβο Σιβιέρο): Πέτρου, Α. Κυριάκου, Μιτρέφσκι, Μουλαζίμης(71′ Ρουσιάς), Σταρόκιν, Κοσμά(55′ Θεοδώρου), Ριέρα, Βαρέλα(63′ Αγκίρι), Κουμής, Ουντότζι, Σεπάνιακ