Έφαγε τα μούτρα της στο Μπρέντφορντ η Λίβερπουλ

Με την… όρεξη του +3 έμεινε η Λίβερπουλ στο Μπρέντφορντ!

Απέναντι στην ομώνυμη ομάδα από το προάστιο του Λονδίνου, οι «κόκκινοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έφεραν «τούμπα» το ματς, προηγήθηκαν 2-1 και 3-2, αλλά δεν «καθάρισαν» και «γλίστρησαν», τελικά, με τις «σφήκες» να… τσιμπούν βαθμό στο 82', 3-3.

Με τις Σίτι, Τσέλσι, Γιουνάιτεντ και Έβερτον να έχουν από 13 βαθμούς, η Λίβερπουλ με «τρίποντο» θα «πατούσε» μόνη πρώτη κορυφή και μάλιστα, στο +3. «Πετώντας», ωστόσο, δύο βαθμούς στην έδρα των νεοφώτιστων, είναι μεν στην κορυφή μόνη, αλλά στον… πόντο από τους υπόλοιπους.

Το ματς, πάντως, ίσως ήταν το πιο εντυπωσιακό της σεζόν μέχρι τώρα. Η Μπρέντφορντ προηγήθηκε στο 26ο λεπτό με τον Πίνοκ, αλλά η αντίδραση των «κόκκινων» ήταν υποδειγματική. Αρχικά ισοφάρισαν πέντε λεπτά αργότερα (31') με τον Ζότα, και στη συνέχεια το ωραίο σουτ του Τζόουνς κατέληξε στο δοκάρι, με το πρώτο 45λεπτο να λήγει ισόπαλο 1-1. Στο δεύτερο έγινε… ο χαμός.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ στο 55ο λεπτό «έγραψε» το 2-1, και έφτασε τα 100 γκολ με την φανέλα της ομάδας του, όντας και ο πιο γρήγορος ποδοσφαιριστής της που το πετυχαίνει, αλλά στο 62' ο Γιάνελτ ισοφάρισε, με το παιχνίδι να γίνεται… ροντέο.

Ο Κέρτις Τζόουνς στο 67ο λεπτό σημάδεψε σωστά για το 3-2 της Λίβερπουλ, η οποία έδειχνε πως θα «καθαρίσει» τη νίκη. Αυτό, όμως, δεν έγινε. Και στο 82', μετά από «τρικυμία» στην άμυνα του Άλισον, ο Βίσα έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα και χάρισε έναν σπουδαίο βαθμό στην ομάδα του, αφήνοντας εκείνη του Κλοπ με την όρεξη.