«Έβρεξε» γκολ στην «Αρένα» χωρίς νικητή όμως για ΑΕΚ και Ολυμπιακό (ΒΙΝΤΕΟ)

«Χορταστικό» ήταν το φιλικό παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό στην «Αρένα», με τις δύο ομάδες να μένουν εν τέλει στο ισόπαλο, 3-3. Για την ομάδα της Λάρνακας ο Ιβάν Τρισκόφσκι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής καθώς σκόραρε τα δύο από τα τρία γκολ.

Οι δύο ομάδες είχαν κάποια καλά διαστήματα, όμως είναι δεδομένο πως χρειάζονται βελτίωση, μια εβδομάδα πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος. Άτυχη στιγμή για την ΑΕΚ η φάση του 38′ που επέφερε τον τραυματισμό και την αναγκαστική αλλαγή του Ματ Ντάρμπισαϊρ.

Για την ιστορία, ο Τρισκόφσκι άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει με αυτογκόλ του Κύπρου Χριστοφόρου μετά από σουτ Μανρίκε. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-1 με τον Μάντζη στο 65ο λεπτό, όμως ο «Τρίσκο» ισοφάρισε στο 76ο λεπτό. Το 2-3 ήρθε από τον Ντα Κόστα στο 88ο λεπτό και την ΑΕΚ να ισοφαρίζει με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

ΑΕΚ (Νταβίδ Καταλά): Ρουμπέν, Χριστοφόρου (58′ Φερνάντες), Μιλίτσεβιτς, Γκονθάλεθ (58′ Τρουγιόλς), Γκαρσία (79′ Γκαρσία), Ακοράν (58′ Μακρής), Μάμας (79′ Μάμας), Γκουστάβο, Τιάγκο, Τρισκόφσκι (79′ Ολατούντζι), Ντάρμπισαϊρ (40’ Ρόμο).

Ολυμπιακός (Γιώργος Πετράκης): Μολ, Κυριάκου, Σαμπίνια (61′ Μποβέδα), Μουκτάρης, Μανρίκε, Κα
(70′ Χαραλάμπους), Νάνι, Κονφέ (70′ Ευτυχίδης), Σάλι (79′ Πεχλιβάνης), Σαρφό (79′ Ντα Κόστα), Μάντζης (79′ Γουίλσον).