Έβγαλε χαρακτήρα στη Σαρδηνία και «κλειδώνει» τετράδα η Γιουβέντους

Σάββατο, 9/4/2022 - 23:40

Έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα στο «Derby d’Italia» και επέστρεψε στις νίκες η Γιουβέντους! Η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι δεν μάσησε από το γρήγορο προβάδισμα της Κάλιαρι, έφερε «τούμπα» το σκορ και πέρασε από τη Σαρδηνία επικρατώντας με 2-1.

Στο +8, έστω και με ματς περισσότερο, από την 5η Ρόμα η Γιουβέντους, που πλησιάζει ολοένα και περισσότερο στο να «κλειδώσει» την τέταρτη θέση και το… σεντόνι της επόμενης σεζόν, με την Κάλιαρι να βρίσκεται μόλις μια νίκη πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο απόλυτος αιφνιδιασμός για την Γιουβέντους στο παιχνίδι, αφού μόλις στο 10ο λεπτό η Κάλιαρι βρήκε το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι έφυγαν ταχύτατα στην κόντρα-επίθεση, με τον Μάριν να σπάει στον Ζοάο Πέδρο, ο οποίος με άψογο πλασέ μέσα από την περιοχή «εκτέλεσε» τον Σέζνι για το 1-0 στην «καυτή» Σαρδηνία.

To γκολ αυτό υποχρέωσε τη Γιουβέντους να πάρει αρκετά μέτρα στο γήπεδο και έδωσε τρελό ρυθμό στο ματς, με τον Πελεγκρίνι να σκοράρει στο 23’ αλλά το τέρμα του να μη μετράει. Η «Γηραιά Κυρία» συνέχισε να πιέζει, με την εκτέλεση φάουλ του Ντιμπάλα στο 31’ να περνάει λίγο άουτ και όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι θα πήγαιναν στην ανάπαυλα με την πλάτη στον τοίχο. Ωστόσο, ο Κουαδράδο που έχει ξελασπώσει ουκ ολίγες φορές τη Γιουβέντους, βγήκε ξανά μπροστά και με ωραία ατομική ενέργεια και «γλυκιά» σέντρα σέρβιρε στον προωθημένο Ντε Λιχτ το 1-1 στο 45’.

Ο Κιελίνι με την επανέναρξη σκόραρε αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε για οφσάιντ, με τη Γιουβέντους να πιέζει ασφυκτικά την Κάλιαρι που περίμενε όλη πίσω από την μπάλα. Το γκολ έμοιαζε θέμα χρόνου και ήρθε τελικά στο 75ο λεπτό με σεντερφορίσιο τελείωμα του Βλάχοβιτς που επέστρεψε στα γκολ μετά από μετά από δύο αγωνιστικές, φτάνοντας τα 22 συνολικά φέτος στη Serie A για να χαρίσει το τρίποντο στη Γιουβέντους.

*πηγή φωτογραφίας: JuventusFC