Δυσκόλεψε τη ζωή του αλλά... έκανε την δουλειά ο Παναθηναϊκός

Κυριακή, 5/2/2023 - 19:02

Επιστροφή στις νίκες έστω και με… περιπέτειες για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επικράτησε με 2-0 της Λαμίας, για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Super League στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Οι «πράσινοι» ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς, στο 14΄, χάρη στο πρώτο τέρμα του Κλεϊνχέισλερ, ενώ στη συνέχεια είχαν ευκαιρίες για να «καθαρίσουν» το «τρίποντο» και στα δύο ημίχρονα, τις οποίες δεν αξιοποίησαν.

Η ομάδα της Φθιώτιδας κατέγραψε κι αυτή κάποιες καλές στιγμές, κυρίως στο ξεκίνημα της επανάληψης, δείχνοντας παράλληλα αξιόμαχη εικόνα, μέχρι που η σωστή αποβολή του Στάνκο, στο 66’, άλλαξε τα δεδομένα. Ενώ ο Σπόραρ σκόραρε με κεφαλιά «ψαράκι» στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, φτάνοντας τα επτά γκολ και διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας 48 πόντους και ένα παιχνίδι περισσότερο από την δεύτερη ΑΕΚ, ενώ η Λαμία παρέμεινε ουραγός του πρωταθλήματος με 12 πόντους.

Το «τριφύλλι» πηγαίνει στο «Κλεάνθης Βικελίδης» την επόμενη αγωνιστική, ενώ οι φιλοξενούμενοι υποδέχονται τον ΟΦΗ.