Δύο γκολ ο Πιέρος, πάλι τέρμα ο Τσάρουλλα (BINTEO)

Δευτέρα, 27/9/2021 - 12:19

Κάτι παραπάνω από θετικός ήταν ο απολογισμός για τους συμπατριώτες μας που αγωνίζονται στα ξένα πρωταθλήματα. Εκτός του ότι αρκετοί εξ' αυτών πήραν χρόνο συμμετοχής, είχαμε και τρία γκολ.

Δύο από αυτά σημειώθηκαν από τον Πιέρο Σωτηρίου. Ο Κύπριος επιθετικός άφησε οριστικά πίσω τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε (και του στέρησε και συμμετοχές με την Εθνική μας πριν από περίπου ένα μήνα) και σημείωσε δύο τέρματα για λογαριασμό της Λουντογκόρετς κόντρα στη Μπότεβ Βράτσα, στη νίκη με 3-1 για το βουλγαρικό πρωτάθλημα. Ο 28χρονος στράικερ βρήκε δίχτυα στο 36', εκμεταλλευόμενος τις κόντρες και πλασάροντας εύστοχα από το ύψος του πέναλτι και δύο λεπτά αργότερα βγήκε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 και φτάνοντας τα 7 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις.

Δείτε εδώ τα γκολ του Πιέρου:

Τέρμα, ωστόσο, είχαμε κι από τον Νικ Τσάρουλλα. Ο Αγγλοκύπριος αριστερός μπακ έχει κάνει εξαιρετικό ξεκίνημα με την Κρόουλι, παίρνοντας πλέον τη φανέλα βασικού στο... σπίτι του. Αυτή τη φορά, βρήκε δίχτυα κόντρα στη Μπράντφορντ στο 73ο λεπτό, φτάνοντας τα δύο γκολ σε έξι συμμετοχές. Εντέλει, η Κρόουλι κέρδισε με 2-1.

Δείτε στο 1:16 το τέρμα του Τσάρουλλα:

Επιπλέον, στην Ιταλία, ο Γρηγόρης Κάστανος έκανε το ντεμπούτο του με τη Σαλερνιτάνα στη βασική ενδεκάδα, ενώ την περασμένη Τετάρτη (22/9) πήρε το βάπτισμα του πυρός, περνώντας ως αλλαγή στο 88' αντί του Ριμπερί.

Πάμε να δούμε συγκεντρωτικά τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε αλλαγή στο 72ο λεπτό, στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Μάνσφιλντ.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Μπήκε στο ματς στο 56ο λεπτό στο παιχνίδι κόντρα στη Μάνσφιλντ.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Ήταν στην αποστολή για το παιχνίδι κόντρα στη Μάνσφιλντ, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Ο Αγγλοκύπριος αριστερός μπακ έφτασε τα δύο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα της League 2. Αυτή τη φορά, πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του στο 73', στη νίκη με 2-1 επί της Μπράντφορντ.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Η Σάουθεντ Γιουνάιτεντ δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις αυτό το σαββατοκύριακο.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κινγκς Λιν.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Γουέιμουθ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Ο Κύπριος μέσος ήταν βασικός σε όλο το εκτός έδρας ματς κόντρα στη Σασουόλο του Γιώργου Κυριακόπουλου, στην ήττα με 1-0.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Πέρασε στο ματς στο 78ο λεπτό στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Μπενεβέντο.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Μπενφίκα. Αντικαταστάθηκε στο 76ο λεπτό.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Σιντ Τρούιντεν.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Μέχελεν. Αντικαταστάθηκε στο 86ο λεπτό.

Αυστρία

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Λόγω τραυματισμού, δεν ήταν στην αποστολή από την εκτός έδρας συντριβή με 5-0 από την Αούστρια Λουστενάου.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Ο Απόλλων Σμύρνης έχει υποχρεώσεις σήμερα (27/9, 19:30) κόντρα στον Ιωνικό στη Ριζούπολη. Την περασμένη Τετάρτη (22/9) γνώρισε την ήττα με 4-1 από τον Ολυμπιακό, με τον Κύπριο μέσο να βρίσκεται στον πάγκο και να μην παίρνει χρόνο συμμετοχής.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σεντ Τζόνστον.

Άντονι ΜακΝτόναλντ (Ινβερνές): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νικη με 2-1 επί της Κουίν οφ Σάουθ.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Ο Κύπριος επιθετικός σημείωσε δύο τέρματα στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Μπότεβ Βράτσα. Αντικαταστάθηκε στο 62ο λεπτό.

Χρήστος Σιέλης (Λέφσκι Σόφιας): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την ΤΣΣΚΑ Σόφιας, στο ντέρμπι της βουλγαρικής πρωτεύουσας.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Το πρωτάθλημα της Αυστραλίας αρχίζει στις 28 Οκτωβρίου. Ο Μαρτής παρέμεινε στη Μακάρθουρ, αφού ανανεώθηκε ο δανεισμός του από τη δανική Μίντιλαντ.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Η Μπουσάν Ι-Παρκ αγωνίζεται σήμερα (27/9) κόντρα στη Σεούλ Ι-Λαντ.