Νίκησε τη Δόξα και συνεχίζει «απόλυτος» με Μιλόγεβιτς ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 13/11/2022 - 20:57

Ακάθεκτος και... απόλυτος!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 1-0 της Δόξας στο «Γλαύκος Κληρίδης», για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας άλλη μια νίκη.

Μπορεί να ήρθε με αρκετό άγχος, είναι όμως ακόμη μια με τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς, ο οποίος είναι... αλάνθαστος στον «γαλαζοκίτρινο» πάγκο και έχοντας 5/5 στο πρωτάθλημα.

Το δικό της 5/5 έχει και η ομάδα της Κατωκοπιάς, αλλά με αρνητικό πρόσημο, αφού δέχθηκε την 5η ήττα σε ισάριθμα ματς στο νέο της γήπεδο και εξακολουθεί να βρίσκεται σε δύσκολη θέση.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μαρκίνιος με πέναλτι, στο 33ο λεπτό, το οποίο κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα της Λευκωσίας.

Με αυτή την ήττα η Δόξα παρέμεινε στην 8η θέση με 8 βαθμούς και την επόμενη (12η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (26/11, 17:00) από την Καρμιώτισσα στο Τσίρειο.

Αντίθετα, ο ΑΠΟΕΛ με τη νίκη έμεινε στην 3η θέση με 24 βαθμούς πλέον και μετά τη διακοπή, λόγω εθνικών, δίνει την Κυριακή (27/11, 17:00) το ντέρμπι αιωνίων με την Ομόνοια στο ΓΣΠ.

Στο 22' η πρώτη τελική του ματς και από πλευράς Δόξας, με τον Ίλιτς να πιάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι και να στέλνει τη μπάλα έξω.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μαρκίνιος έδωσε αριστερά για τον Βιγιαφάνες που έκανε το πλασέ και ο Σισκόφσκι απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 31ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι. Ο Μαρκίνιος πάτησε περιοχή, ο Στυλιανού τον ανέκοψε με τα πόδια και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Μαρκίνιος, επέλεξε τη δεξιά γωνία, ήταν εύστοχος και στο 33' άνοιξε το σκορ.

0

Έξι λεπτά αργότερα, ο Μαρκίνιος έκανε σέντρα-σουτ από αριστερά, με τον Κβιλιτάια να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 43ο λεπτό, ο Σαρφό έβγαλε ωραία κάθετη για τον Δώνη στην περιοχή, αυτός έκανε το πλασέ και ο Σισκόφσκι απέκρουσε.

Στο 47' η πρώτη φάση στο β' μέρος, με τον Δώνη από δεξιά να κάνει το γύρισμα για τον Κβιλιτάια, αυτός έκανε το πλασέ, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Έντεκα λεπτά μετά, η Δόξα «άγγιξε» την ισοφάριση, με τον Σαντίκ να κατεβάζει στην περιοχή για τον Μπένι, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο 75ο λεπτό, ο Γουίλερ έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Εφραίμ κοντρόλαρε και έκανε το σουτ, με τον Σισκόφσκι να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, έτσι ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη.

0

Δόξα (Ρικάρντο Σέου): Σισκόφσκι, Στυλιανού (90+5 Κάργκο), Αντενόν, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Σόμπτζικ, Ίλιτς (76′ Ρονταλέγκα), Βαγιέχο, Μπένι, Ιωσηφίδης (46′ Ιωσηφίδης), Σαντίκ.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Χριστοδούλου, Τσεπάκ (46′ Σατσιάς), Ντβάλι, Κρέσπο, Γουίλερ, Δώνης (83′ Μπλουμ), Κοσταντίνοφ, Σαρφό (90’+5 Ηλία), Μαρκίνιος (73′ Εφραίμ), Βιγαφάνιες (73′ Ντάλσιο), Κβιλιτάια.

0

Ρικάρντο Σέου (Δόξα): «Ήταν ένα παιχνίδι που ήθελαν και οι δύο ομάδες και εμείς ήμασταν ανταγωνιστικοί, αλλά χάσαμε ξανά με πέναλτι -το έκτο εις βάρος μας σε 11 αγωνιστικές. Τ είδα λίγο πριν έλθω, αναρωτιέμαι, αν ο διαιτητής θα το έδινε στην άλλη περιοχή. Αρχίσαμε καλά, είχαμε τον έλεγχο, τον χάσαμε μέσα από μικρά, ατομικά λάθη, ο αντίπαλος πίεσε, ήταν συνολικά καλύτερος και άξιζε να πάει με προβάδισμα στην ανάπαυλα. Στο πρώτο μέρος είχαμε μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Ίλιτς. Μετά την ανάπαυλα ήμασταν καλύτεροι, φτάναμε πιο συχνά στην αντίπαλη περιοχή, αλλά εκεί δεν παίρναμε τις καλύτερες αποφάσεις. Όσο περνούσε ο χρόνος, ο ΑΠΟΕΛ χτυπούσε στις αντεπιθέσεις. Ήταν καλή εικόνα μας, αλλά μηδέν οι βαθμοί μας, δεν είναι αυτό που θέλουμε, πρέπει να πάρουμε βαθμούς στις επόμενες αγωνιστικές που το πρόγραμμα είναι πιο βατό. Για μένα η ισοπαλία θα ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα, αλλά ο ΑΠΟΕΛ έχει άλλη ποιότητα και άλλο στόχο. Πρέπει να βελτιωθούμε εν όψει του επόμενου αγώνα».

0

Βλάνταν Μιλόγεβιτς (ΑΠΟΕΛ): «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου και στην ομάδα της Δόξας. Ήταν ένα πολύ καλό και δυνατό παιχνίδι. Στο διάστημα που είμαστε μαζί κάναμε και καλύτερα παιχνίδια. Δουλέψαμε αρκετά με τα παιδιά και προσπαθούμε να τα βγάζουμε στο γήπεδο. Το ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο. Το θέλαμε πολύ αυτό το παιχνίδι αλλά το λέγαμε με τους ποδοσφαιριστές ότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα όπως η Δόξα. Ελέγξαμε το παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκεια του. Κάναμε κάποια λάθη λόγω κούρασης στο τέλος αλλά μπορούσαμε να σκοτώσουμε το παιχνίδι με δεύτερο γκολ. Θα ξεκουραστούμε και θα δουλέψουμε στην διακοπή. Ό,τι καλύτερο εύχομαι στην Δόξα στην συνέχεια του πρωταθλήματος».

Για το ότι δεν μπορεί να τελειώσει νωρίτερα τα παιχνίδια ο ΑΠΟΕΛ: «Έχω εμπιστοσύνη σε όλους τους παίκτες. Αυτό που με ευχαρίστησε εμένα είναι η διάθεση των παικτών. Αν δω ότι κάτι δεν πάει καλά θα προβληματιστώ. Θέλουμε λίγο χρόνο, θα στρώσουνε τα πράγματα. Μπορούσαμε να σκοράρουμε. Δεν είναι μόνο οι επιθετικοί. Βλέπουμε να σκοράρουν και άλλοι πέραν από τους επιθετικούς, αλλά πιστεύουμε ότι θα αρχίσουν να σκοράρουν και οι επιθετικοί».

Νεκτάριος Πετεβίνος (ΑΠΟΕΛ): «Η αναμέτρηση είχε μια εξέλιξη με το ίδιο σενάριο με τα πλείστα παιχνίδια μας. Σαφώς θα έχει την ευκαιρία ο κ. Μιλόγεβιτς να το δουλέψει στις προπονήσεις. Θέλει να κάνει κάποια πράγματα για να βοηθηθεί η ομάδα να κάνει πιο εύκολο το έργο της. Προηγηθήκαμε, ελέγξαμε το παιχνίδια, σπαταλήσαμε ευκαιρίες και όσο πλησιάζει το τέλος του χρόνου λειτουργεί και το θέμα της αυτοσυντήρησης του αποτελέσματος. Αν με ρωτάτε αν θα παίρνουμε συνέχεια αυτά τα αποτελέσματα θα ήμουν ευχαριστημένος αλλά είναι και ένα τεστ κοπώσεως όσο δεν καθαρίζουμε τα παιχνίδια».

Για τον τραυματισμό του Τσεπάκ: «Είναι μια ενόχληση, είναι μυϊκό και θα το δούμε αύριο. Υπάρχει χρόνος ακόμα».

Για τον κόσμο: «Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που έκανε το γήπεδο της Περιστερώνας έδρα. Αν συνεχιστεί έτσι η σεζόν, το πρωτάθλημα θα κριθεί στις λεπτομέρειες και εμείς έχουμε υπέρ μας μια σημαντική λεπτομέρεια, τον κόσμο μας».