«Διπλό» με ανατροπή στο Δασάκι ο Ολυμπιακός (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 25/10/2020 - 20:51

Σπουδαία νίκη στο Δασάκι πήρε ο Ολυμπιακός επικρατώντας 1-3 του Εθνικού, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Η ομάδα της Λευκωσίας, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και έφυγε με το «διπλό». Ο Μαντζής στο 51' έφερε το ματς στα ίσα, ενώ ο Φαν Κέσελ με δύο τέρματα στο 83ο και 90ο λεπτό έδωσαν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στον Ολυμπιακό.

Η ομάδα της Άχνας προηγήθηκαν με τον Ζακπά στο 23' ωστόσο δεν κατάφεραν να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα και μετά την ανάπαυλα δεν είχαν ανάλογη εμφάνιση και έτσι αναπόφευκτα ήρθε άλλη μια ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Επόμενη υποχρέωση για τον Εθνικό την ερχόμενη Τετάρτη (28/10, 17:00) απέναντι στην Ανόρθωση στο Δασάκι, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής, ενώ ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ερχόμενη Κυριακή (1/11, 16:00) την Ομόνοια στο «Μακάρειο».

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Εθνικός (Ντιν Κλάφουριτς): Μπογκατίνοφ, Κυπριανού, Κουσιάππας (56′ Κονέ), Περατικός, Χριστοφή, Κ. Ηλία (66′ Χαραλάμπους), Σάντος, Μιγκελίτο, Ζάκπα (84′ Κοστόφσκι), Χουντομπιάκ, Μ. Ηλία.

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκη): Μιχαήλ, Ψάλτης, Ανδρέου, Σαμπίνια, Μανρίκε, Φαν Κέσελ, Σαλί (63′ Σαρφό), Νάνι, Ζαχαρίου (78′ Χάνι), Ντα Κόστα, Μάντζης.