Διέλυσε την Λεβερκούζεν με πεντάρα η «διαολισμένη» Μπάγερν

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (ΑΡ)

Η ήττα της Μπάγερν Μονάχου μέσα στην «Αλιάντς Αρένα» από την Άιντραχτ Φρνακφούρτης, προ δύο εβδομάδων -και μάλιστα με ανατροπή- δεν… έκατσε καλά στην πρωταθλήτρια Γερμανίας.

Τα αποτελέσματα τα είδαν όλοι σήμερα (17/10), στο Λεβερκούζεν, με την άμοιρη Μπάγερ να… πληρώνει το μάρμαρο και να γνωρίζει την συντριβή από την Μπάγερν με το βαρύ 5-1, για την 8η αγωνιστική της Bundesliga.

Ενδεικτικό της… κάψας των παικτών του Γιούλιαν Νάγκελσμαν είναι το γεγονός ότι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4’, με ασύλληπτο «τακουνάκι» του Λεβαντόβσκι αλλά δεν έμειναν εκεί…

Ο Πολωνός σέντερ φορ και κορυφαίος παίκτης στην θέση του εδώ και μια τριετία πέτυχε και δεύτερο τέρμα την ημέρα που έφτασε τις 358 συμμετοχές στο γερμανικό πρωτάθλημα κι έγινε ο δεύτερος ξένος στην λίστα με τις περισσότερες, πίσω από τον Κλαούντιο Πιζάρο, για το 0-2 της Μπάγερν στο ημίωρο.

Ενώ, σαν να μην έφτανε αυτό για τις «ασπιρίνες», ακολούθησαν όχι ένα, ούτε δύο αλλά τρία ακόμα γκολ εναντίον τους μέσα σε διάστημα επτά λεπτών.

Ο Μίλερ βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στα τρία τελευταία ματς κι έκανε το 0-3 στο 34’, για να έρθουν δύο ακόμα τέρματα από τα πόδια του Γκνάμπρι, αρχικά… 17 δευτερόλεπτα μετά και δύο λεπτά αργότερα, για το 0-5 υπέρ των Βαυαρών.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μόνο άλλες δύο φορές έχει πετύχει πέντε γκολ εκτός έδρας νωρίτερα χρονικά κάποια ομάδα στο γερμανικό πρωτάθλημα. Αμφότερες, το 1964, με την Καρλσρούη να τα βάζει κόντρα στην Φρανκφούρτη στο 30’ και την Μπορούσια Ντόρτμουντ απέναντι στην Σάλκε μέσα σε 23 λεπτά…

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν… κατέβασε στροφές, όπως συμβαίνει συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται και να μειώνουν σε 1-5 με τον Σικ -ο οποίος έφτασε τα επτά γκολ στη φετινή Bundesliga- και την βοήθεια του δοκαριού στο 55ο λεπτό.

Ενώ στην αναμέτρηση πέρασε ως αλλαγή και ο «δικός μας» Παναγιώτης Ρέτσος, στο 79’ κάνοντας την πρώτη του συμμετοχή με τη Μπάγερ στο πρωτάθλημα.

*πηγή φωτογραφίας: ΑΡ

Σούπερ Βόλος, υποχρέωσε σε μέγα κάζο τον ΠΑΟΚ

Ο απίθανος Βόλος επέστρεψε από το 4-1 και πήρε ισοπαλία, 4-4, στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ
17/10/2021 - 18:02