Διαγωνισμός... λαθών και στο τέλος ισοπαλία για Σασουόλο και Νάπολι

Τετάρτη, 3/3/2021 - 21:51

Αν και χαρακτηρίζονται πολλά ως «τρελά» ματς, το Σασουόλο-Νάπολι (3-3) την Τετάρτη (03/03) για την 25η αγωνιστική της Seria A ανταποκρίνεται σίγουρα στον σχετικό… ορισμό. Οι δύο ομάδες, ύστερα από μία αναμέτρηση με ένα αυτογκόλ και τρία πέναλτι -τα δύο εξ αυτών από το 90’ και μετά- ήρθαν ισόπαλες και εντέλει δεν χάρηκε καμία.

Κι αυτό διότι η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, ο οποίος είναι υπ’ ατμών, μπορεί να ανέβηκε στην 5η θέση με 44 βαθμούς (πιάνοντας τη Ρόμα), ωστόσο μέχρι το 95’ κρατούσε το τρίποντο στα χέρια της. Από την άλλη, η ομάδα από το Σασουόλο βρίσκεται στην 8η θέση με 36 πόντους.

Παρά το γεγονός ότι η Σασουόλο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο εικοσάλεπτο, είδε τον Ινσίνιε στο 21’ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της με ένα φαλτσαριστό σουτ από πλάγια θέση. Ένα γκολ που ωστόσο -με τη βοήθεια του VAR- ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Έτσι, κατάφερε να εξαργυρώσει το καλό της πρόσωπο, ανοίγοντας το σκορ στο 34’ χάρη στο αυτογκόλ του Μαξίμοβιτς (ύστερα από την εκτέλεση φάουλ του Μπεράρντι). Όμως, τα χαμόγελα των γηπεδούχων δεν κράτησαν για πολύ, καθώς η Νάπολι κατάφερε να απαντήσει άμεσα με το ωραίο αριστερό σουτ του Ζιελίνσκι από το ύψος της μεγάλης περιοχής για το 1-1. Παρόλα αυτά, μπόρεσε να πάρει εκ νέου «κεφάλι» στο σκορ (2-1) πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, με την εκτέλεση πέναλτι του Μπεράρντι (45’+1’).

Μάλιστα, ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο εικοσάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, είχε την ευκαιρία να πετύχει και τρίτο γκολ, αλλά αμφότερες οι προσπάθειες των Μπεράρντι (68’) και Καπούτο (70’) σταμάτησαν στο δοκάρι. Η ισοφάριση (2-2) για τη Νάπολι ήρθε με την κοντινή προβολή του Ντι Λορέντζο στο 72’, ύστερα από την ωραία ατομική ενέργεια και παράλληλη σέντρα του Ινσίνιε.

Κι όμως, τα… ωραία δεν είχαν τελειώσει. Οι Ναπολιτάνοι αν και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς στο 90’ με το πέναλτι του Ινσίνιε, εντέλει δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν το «τρίποντο», καθώς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (παράβαση, στην οποία υπέπεσε ο Μανωλάς) ο Καπούτο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.