Δια χειρός... Σελίμοβιτς η πρώτη νίκη της Εθνικής (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 14/11/2020 - 20:55

Η Εθνική επικράτησε με ανατροπή 2-1 του Λουξεμβούργου στο ΓΣΠ, για την 5η αγωνιστική, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη στο Nations League.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε άλλη μια κακή παρουσία στο πρώτο μέρος, εκεί όπου έκαναν ότι ήθελαν οι φιλοξενούμενοι και οι οποίοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με αυτογκόλ του Κούσουλου. Από 'κει και πέρα έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για να σκοράρουν περισσότερα τέρματα. Κόντρα στην ροή του αγώνα ο Σελίμοβιτς ανέτρεψε τον Ηλία στην περιοχή και αποβλήθηκε, με τον Κάστανο να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 35'.

Με αριθμητικό πλεονέκτημα και καλύτερη ψυχολογία, η Κύπρος διόρθωσε την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο. Δημιούργησε και έχασε αρκετές ευκαιρίες, μέχρι που τα κατάφερε στο 70ο λεπτό, με τους Ηλία και Κάστανο να είναι ξανά οι πρωταγωνιστές, όπου ο πρώτος έδωσε ασίστ και ο δεύτερος πλάσαρε ιδανικά για την ανατροπή και το 2-1. Στη συνέχεια η Εθνική έχασε κι άλλες ευκαιρίες, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και κράτησε τη νίκη μέχρι το τέλος.

Η επόμενη υποχρέωση για την Κύπρο είναι την ερχόμενη Τρίτη (17/11) εκτός έδρας απέναντι στο Μαυροβούνιο, για την 6η και τελευταία αγωνιστική του Nations League.

Στην πρώτη φάση του αγώνα, στο 5ο λεπτό, το Λουξεμβούργο άνοιξε το σκορ. Ο Σινάνι έδωσε στην περιοχή για τον Τιλ, η άμυνα της Κύπρου έδειχνε να ελέγχει και μετά από κακό διώξιμο η μπάλα έφτασε στον Μουράτοβιτς που έκανε το σουτ, ο Κούσουλος έβαλε το πόδι και χρεώθηκε το αυτογκόλ για το 0-1.

6

Στο 11' η πρώτη τελική της Εθνικής, με τον Ιωάννου να βγάζει ωραία κάθετη για τον Τζιωνή, ο οποίος από πλάγια αριστερά δοκίμασε να απειλήσει, ψηλά άουτ όμως η μπάλα.

Τέσσερα λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι συνδυάστηκαν ωραία μπαίνοντας περιοχή, με τον Ροντρίγκες από δεξιά να κάνει το γύρισμα για τον Τιλ, ο οποίος από καλή θέση δεν βρήκε όπως θα ήθελε τη μπάλα, αυτή βρήκε στον Αντωνίου και έφυγε σε κόρνερ.

Στο 21ο λεπτό το Λουξεμβούργο έχασε νέα ευκαιρία, όταν ο Λαΐφης γλίστρησε και έχασε τη μπάλα, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Ροντρίγκες να δίνει για τον Μπαρέιρο το σουτ του οποίου έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Δημητρίου.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου στο 30' και μετά από νέο λάθος της κυπριακής άμυνας, βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, με τον Ροντρίγκες να το παίρνει πάνω του και να τελειώνει μόνος τη φάση με δυνατό σουτ, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Δημητρίου.

Στο 33' και κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Σελίμοβιτς ανέτρεψε τον Ηλία που έβγαινε μόνος στην περιοχή, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και την κόκκινη κάρτα στον πρώην ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα. Στην εκτέλεση ήταν ο Κάστανος, ο οποίος ήταν εύστοχος και έφερε το ματς στα ίσα για το 1-1.

7

Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο 50' η πρώη τελική του δευτέρου μέρους και από πλευράς Εθνικής, όταν και βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Πίττας πάτησε περιοχή και δοκίμασε να απειλήσει στην κλειστή γωνία του Μόρις, ο οποίος απέκρουσε και έδιωξε σε κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά μετά το Λουξεμβούργο «απάντησε» στις ευκαιρίες, μετά από ωραία κίνηση από τα αριστερά ο Ροντρίγκες έδωσε στην περιοχή για τον Τιλ, ο οποίος δοκίμασε με τη μια το σουτ και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 60ο λεπτό ο Κούσουλος υποδέχθηκε τη μπάλα και δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, απέκρουσε σταθερά όμως ο Μόρις.

Η Κύπρος είχε νέα καλή ευκαιρία, πέντε λεπτά αργότερα, με τον Ιωάννου να κάνει τη σέντρα στην περιοχή και τον Πίττα να κάνει το σουτ, ωστόσο απέκρουσε σταθερά ο Μόρις.

Στο 70' η Εθνική μας κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς. Ο Μάριος Ηλία έδωσε ωραία κάθετη στην περιοχή για τον Κάστανο, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά απέναντι στον Μόρις για την ανατροπή και το 2-1.

9

Δέκα λεπτά μετά, ο Θωμάς Ιωάννου έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Μάριος Ηλίας πετάχτηκε και έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα όμως να περνάει λίγο έξω.

Νέα ευκαιρία για την Εθνική στο 84', με τον Πίττα από αριστερά, έξω από την περιοχή, να πιάνει ένα ωραίο πλασέ, με τη μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μόρις.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Νικόλας Ιωάννου έχασε μεγάλη ευκαιρία στέλνοντας άουτ τη μπάλα με κεφαλιά από πολύ κοντινό σημείο.

0

Κύπρος (Γιόχαν Βάλεμ): Δημητρίου, Αντωνίου (83′ Χ. Κυριάκου), Χ. Σιέλης, Λαΐφης, Ν. Ιωάννου, Κούσουλος (62′ Χ. Κυριάκου), Αρτυματάς, Κάστανος (83′ Παπαφώτης), Τζιωνής (62′ Θ. Ιωάννου), Πίττας, Μάριος Ηλία.

Λουξεμβούργο (Λουκ Χολτς): Μόρις, Γιανς, Γκέρσον, Σελίμοβιτς, Κάρλσον, Ροντρίγκες, Μπαρέιρο, Πίντο, Μουράτοβιτς (55′ Σκεντέροβιτς), Β. Τιλ (70′ Nτέβιλ), Σινάνι.