Champions League: Έφερε… τούμπα την Παρί η Ρεάλ, «τσέκαρε» την πρόκριση η Σίτι

Τετάρτη, 9/3/2022 - 23:53

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League πανηγυρίζουν  η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μάντσεστερ Σίτι, μετά τις Μπάγερν Μονάχου και Λίβερπουλ.

Η «Βασίλισσα» αν και έμεινε πίσω στο σκορ κόντρα στην Παρί στη Μαδρίτη, έκανε την ανατροπή (3-1) με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρίμ Μπενζεμά ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ και πήρε την πρόκριση για την οκτάδα με συνολικό σκορ 3-2.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, η Σίτι έκανε διαχείριση του 5-0 της πρώτης αναμέτρησης κόντρα στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο Μάντσεστερ και έκλεισε θέση στην οκτάδα με συνολικό σκορ 5-0.

Η κλήρωση για την προημιτελική φάση είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή, 18 Μαρτίου.

Ρεάλ Μαδρίτης - Παρί Σεν Ζερμεν: 3-1

Ο Εμπαπέ απέναντι από τον Κουρτουά και από διαγώνια θέση, πλάσαρε, αλλά ο Κουρτουά τον νίκησε στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο 25ο λεπτό, ο Μπενζεμά έπιασε το φαλτσαριστό σουτ, όμως ο Ντοναρούμα «απογειώθηκε» και έσωσε την ομάδα του.

Κεφαλιά του Μπενζεμά που σηκώθηκε εντελώς ανενόχλητος, αλλά στόχευσε εκτός εστίας στο 37ο λεπτό.

Το γκολ εν τέλει ήρθε για τους Παριζιάνους στο 39ο λεπτό με τον Εμπαπέ. Στην αντεπίθεση ο Γάλλος μπήκε στην περιοχή ανενόχλητος και απέναντι από τον Κουρτουά δε λάθεψε για το 1-0 της Παρί.

Στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης οι Μαδριλένοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Μπενζεμά μετά από τραγικό λάθος του Ντοναρούμα. Ο Ιταλός κράτησε χωρίς λόγο τη μπάλα, έκανε κακή πάσα στην προσπάθεια του να απομακρύνει και υπό την πίεση του Μπενζεμά, ο Βινίσιους έδωσε στον Γάλλο και ο τελευταίος δεν είχε πρόβλημα να ισοφαρίσει.

Στο 76ο λεπτό ο Μπενζεμά «χτύπησε» ξανά με δυνατό σουτ εντός περιοχής, δίνοντας προβάδισμα στη Ρεάλ, μετά από καταπληκτική κάθετη μπαλιά του Μόντριτς.

Το τρίτο γκολ για τη Ρεάλ ήρθε δύο λεπτά αργότερα, ξανά με τον Μπενζεμά, μετά από λάθος της γαλλικής άμυνας.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (Βάσκεθ 66'), Μιλιτάο, Αλάμπα, Νάτσο, Κρόος (Καμαβινγκά 56'), Μόντριτς, Βαλβέρδε, Βινίσιους, Ασένσιο (Ροντρίγκο 56'), Μπενζεμά

Παρί Σεν Ζερμέν (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Ντοναρούμα, Χακίμι (Ντράξλερ 89'), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μέντες, Παρέδες (Γκέγιε 71'), Βεράτι, Ντανίλο (Ντι Μαρία 81'), Εμπαπέ, Νεϊμάρ, Μέσι

Μάντσεστερ Σίτι - Σπόρτινγκ Λισαβόνας: 0-0

Ο Στέρλινγκ βγήκε τετ-α-τετ με τον Αντάν και προσπάθησε να τον πλασάρει, αντέδρασε σωστά ο τερματοφύλακας της Σπόρτινγκ στο 38ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος οι «πολίτες» συνέχισαν να κάνουν διαχείριση του υπέρ τους αποτελέσματος, ενώ από την άλλη, οι Πορτογάλοι είχαν κυρίως παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον (Κάρσον 73'), Ρίλεϊ, Στόουνς, Λαπόρτ (Τάτου 84'), Ζιτσένκο, Φερναντίνιο, Γκιντογκάν, Σίλβα (Μαχρέζ 46'), Στέρλινγκ, Φόντεν (ΜακΑτί 46'), Ζεσούς

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Ρούμπεν Αμορίμ): Αντάν, Νέτο (Φεντάλ 89'), Κόατες, Ινάσιο, Ρέις, Ταμπάτα, Ουγκάρτε, Πόρο (Εσάτζιο 78'), Σλιμανί (Βιρτζίνια 89'), Σαράμπια (Έντουαρντς 58'), Παουλίνιο (Σάντος 78')