Champions League: «Κλείδωσαν» τη θέση στα προημιτελικά Παρί και Λίβερπουλ (ΦΩΤΟ)

Τετάρτη, 10/3/2021 - 23:52

Στα προημιτελικά του Champions League προκρίθηκαν η Παρί Σεν Ζερμέν και η Λίβερπουλ. Η γαλλική ομάδα έμεινε στο 1-1 με τη Μπαρσελόνα στο Παρίσι και σε συνδυασμό με τη νίκη εκτός έδρας (4-1) πήρε την πρόκριση. Από την πλευρά της, η ομάδα του Κλοπ επικράτησε με 2-0 της Λειψίας και σε συνδυασμό με τη νίκη της πρώτης αναμέτρησης (2-0) προκρίθηκε.

Θυμίζουμε πως από χθες (09/03) στους «8» της διοργάνωσης συνεχίζουν η Πόρτο η οποία απέκλεισε την Γιουβέντους στην παράταση και η Ντόρτμουντ η οποία άφησε εκτός συνέχειας τη Σεβίλλη.

Για πρώτη φορά μετά το 2006, Ρονάλντο και Μέσι δε θα βρίσκεται έστω και ένας από τους δύο στα προημιτελικά του Champions League.

Παρί Σεν Ζερμέν - Μπαρσελόνα: 1-1

Η Μπαρσελόνα μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έκλεισε τους γηπεδούχους στο δικό της μισό. Παρ’ όλα αυτά, κόντρα στη ροή του αγώνα η γαλλική ομάδα πήρε προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εμπαπέ στο 30ο λεπτό μετά από ανατροπή του Ικάρντι από τον Λενγκλέ.

Οι Καταλανοί έφεραν άμεσα το παιχνίδι στα ίσα με «μαγικό» σουτ του Μέσι από τα 30 μέτρα. Ο Αργεντινός όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου δεν κατάφερε να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του αφού νικήθηκε από το σημείο του πέναλτι από τον Νάβας και το δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρσελόνα μπήκε ξανά ορεξάτα, κράτησε μπάλα και δημιούργησε νέες ευκαιρίες όμως χωρίς να καταφέρνει να νικήσει τον Νάβας.

Παρί Σεν Ζερμέν (Μαουρίσιο Ποτσετίνο): Νάβας, Κιμπεμπέ, Μαρκίνιος, Βεράτι (Ραφίνια 84'), Εμπαπέ, Παρέδες, Ικάρντι, Κουρζάβα (Ντιαλό 46'), Ντράξλερ (Ντι Μαρία 59’), Φλορέντζι (Ντάγκμπα 77'), Γκεγιέ (Ντανίλο 59’)

Μπαρσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν): Τερ Στέγκεν, Ντεστ (Τρινγκάο 65'), Μπουσκέτς (Μορίμπα 79'), Γκριεζμάν, Μέσι, Ντεμπελέ (Μπρέιθγουεϊτ 79'), Λενγκλέ, Πέδρι (Πιάνιτς 79'), Άλμπα, Ντε Γιόνγκ, Μιγνκουέσα (Φίρπο 35')

Λίβερπουλ - Λειψία: 2-0

Η Λειψία μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και στο δέκατο λεπτό απείλησε τους Εγγλέζους. Στη συνέχεια του ημιχρόνου η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ανέβασε… στροφές και απείλησε με τρεις μεγάλες ευκαιρίες τις οποίες όμως δεν κατάφερε να τις αξιοποιήσει σε γκολ.

Δυναμική ξεκίνημα για τους Εγγλέζους και στο δεύτερο ημίχρονο με διπλή χαμένη ευκαιρία. Στο 65ο λεπτό πάντως η γερμανική ομάδα έχασε μοναδική στιγμή αφού η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Το γκολ για τη Λίβερπουλ ήρθε εν τέλει στο 71ο λεπτό με τον Σαλάχ. Το 2-0 για τη Λίβερπουλ δεν άργησε να έρθει με τον Μανέ στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης.

Λίβερπουλ (Γιούρκεν Κλοπ): Άλισον, Άρνολντ, Φίλιπς, Καμπάκ, Ρόμπερτσον (Τσιμίκας 90'), Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ (Μίλνερ 82'), Τιάγκο (Κεϊτά 71'), Μανέ (Τσάμπερλεϊν 90'), Σαλάχ, Ζότα (Ορίγκι 71')

Λειψία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Γκουλασί, Ουπαμεκάνο, Σάμπιτσερ, Πόουλσεν (Γουάνγκ 60’), Φόρσμπεργκ (Κλάιφερντ 60’), Άνταμς, Κλόστερμαν, Ενγκουγκού, Μουκιέλε, Όλμο (Χαϊντάρα 72'), Καμπλ (Σέρλοτ 46')