Champions League: «Άλωσε» το Μόναχο η Παρί, προβάδισμα πρόκρισης η Τσέλσι (ΦΩΤΟ)

Τετάρτη, 7/4/2021 - 23:52

Με δύο αναμετρήσεις ολοκληρώθηκαν τα πρώτα παιχνίδια των προημιτελικών στο Champions League.

Η Παρί πήρε μεγάλη νίκη εκτός έδρας κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης με 3-2. Οι Γάλλοι αν και προηγήθηκαν στο σκορ με 0-2, είδαν τους Γερμανούς να ισοφαρίζουν σε 2-2 όμως εν τέλει πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 3-2

Στην άλλη αναμέτρηση της βραδιάς στην… ουδέτερη Σεβίλλη, η Τσέλσι πήρε προβάδισμα πρόκρισης κόντρα στην Πόρτο αφού επικράτησε με 2-0, όντας θεωρητικά εκτός έδρας.

Οι ρεβάνς των δύο ζευγαριών είναι ορισμένες για τις 13 Απριλίου στις 22:00 (ώρα Κύπρου).

Μπάγερν Μονάχου - Παρί Σεν Ζερμέν 2-3

Σπουδαίο παιχνίδι στο Μόναχο με την Παρί να παίρνει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η ομάδα του Ποτσετίνο πανηγύρισε τη νίκη με 3-2.

Η γαλλική ομάδα προηγήθηκε στο σκορ με 2-0 με τα γκολ των Εμπαπέ (3') και Μαρκίνιος (28') όμως οι Γερμανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 με τους Μότινγκ (37') και Μίλερ (60'). Το νικητήριο γκολ ήρθε εκ νέου με τον Εμπαπέ στο 68ο λεπτό.

Μπάγερν Μονάχου (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Ζίλε (Μπόατενγκ 42'), Άλμπα, Ερνάντεζ, Κίμιχ, Γκορέτζκα (Ντέιβις 33'), Σανέ, Μίλερ, Κομάν, Τσούπο-Μότινγκ

Παρί Σεν Ζερμέν (Μαουρίσιο Ποτσετίνο): Νάβας, Ντιαλό (Μπάκερ 46'), Κιμπεμπέ, Μαρκίνιος (Ερέρα 30'), Ντάγκμπα, Ντανίλο, Γκεγιέ, Εμπαπέ, Νεϊμάρ (Ραφίνια 90'), Ντράξλερ, Ντι Μαρία (Κεάν 71')

Πόρτο - Τσέλσι 0-2

Σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση πήρε η Τσέλσι του Τόμας Τούχελ. Οι Λονδρέζοι όντας τυπικά φιλοξενούμενοι στη Σεβίλλη, επικράτησαν με 2-0 της Πόρτο χάρις στο γκολ του Μάουντ στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης και του Τσίλγουελ στο 85ο λεπτό.

Η ομάδα του Κονσεϊσάο αν και πίεσε στη συνέχεια μετά το πρώτο γκολ δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα ενώ προς το τέλος της αναμέτρησης δέχθηκε και το δεύτερο γκολ που κάνει το έργο της για πρόκριση ακόμη πιο δύσκολο.

Να σημειώσουμε πως η ρεβάνς θα διεξαχθεί εκ νέου στη Σεβίλλη στις 13 του Απρίλη με τη Τσέλσι αυτή τη φορά να είναι τυπικά γηπεδούχος.

Ενδεκάδες:

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Μαρτσέσιν, Μαναφά (Κονσεϊσάο 83'), Μπεμπά, Πέπε, Σανούσι, Γκρούτζιτς, Ουρίμπε, Οτάβιο (Βιεϊρά 83'), Κορόνα, Ντίαζ, Μαρέγκα (Μαρτίνεθ 83')

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Τσίλγουελ, Κόβασιτς (Έμερσον 90'), Ζορζίνιο, Τζέιμς (Σίλβα 80'), Μάουντ (Καντέ 80'), Βέρνερ (Πούλισικ 65'), Χάβερτς (Ζιρού 65')