Βελτιωμένη αλλά χωρίς νίκη η Ανόρθωση

Κυριακή, 16/10/2022 - 11:00

Η Ανόρθωση έμεινε ισόπαλη με την Ένωση 1-1 στο «Τάσος Μάρκου», για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και έμεινε για τέταρτη συνεχομένη φορά χωρίς νίκη.

Η «Κυρία» αν και εμφάνισε σημάδια βελτίωσης, δεν μπόρεσε να πάρει το ζητούμενο και ακόμα ψάχνει τρόπο να αντιδράσει και να γίνει αντάξια των προσδοκιών της.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Αμμοχώστου πραγματοποίησε ίσως την χειρότερη της εμφάνιση μέχρι τώρα, καθώς παρουσιάστηκε χωρίς ενέργεια και φαντασία στον αγωνιστικό χώρο, ενώ συνέχισε να αντιμετωπίζει τόσο ανασταλτικά, όσο και μεσοεπιθετικά προβλήματα. Από την άλλη η Ένωση, πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και κατάφερε να προηγηθεί πρώτη στο 27ο λεπτό, με τον κεφαλιά του Ντρέκσα.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ, ανέβασαν «στροφές» και μπορέσαν να βγάλουν αντίδραση και ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις, με τον Μπαϊσίνιο.

Στην ανάπαυλα, η Ανόρθωση έδειξε άλλο... πρόσωπο, είχε ψηλά τις γραμμές της και κρατούσε μπάλα, πιέζοντας για να βρει το δεύτερο γκολ, χωρίς να αφήνει περιθώρια στην ομάδα του Παραλιμνίου. Όμως αν και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, τις έλειπε η ουσία και δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο.

Η «Κυρία» μπορεί να παρουσιάστηκε βελτιωμένη από τις προηγούμενες φορές, όμως από την στιγμή που δεν έπραξε το ζητούμενο, δεν μπορεί να έχει το κεφάλι της ήσυχο, αλλά ούτε να ανακάμψει ψυχολογικά. Ο Σίσκο Μουνιόθ, καλείται να βρει τις λύσεις στα εμφανή προβλήματα, το συντομότερο δυνατόν, έτσι ώστε να επέλθει η ηρεμία, στο «στρατόπεδο» της ομάδας της Αμμοχώστου.

Στα θετικά καταγράφονται, τόσο η αντίδραση και η ισοφάριση του σκορ, όσο και η παρουσία της στο δεύτερο μέρος, με την Ανόρθωση να πρέπει να... χτίσει πάνω σε αυτά, για να μπορέσει να βρει αγωνιστική σταθερότητα και να παρουσιαστεί ακόμα καλύτερη, στην συνέχεια του «μαραθωνίου».