Βέλγιο - Αγγλία 2-0

Σάββατο, 14/7/2018 - 18:51

Το Βέλγιο επικράτησε της Αγγλίας στο μικρό τελικό του Μουντιάλ με 2-0 χάρη στα τέρματα των Μενιέ και Αζάρ καταλαμβάνοντας για πρώτη φορά στην ιστορία του την τρίτη θέση σε Παγκόσμιο Κύπελλο μετά την τέταρτη θέση που πήραν στο Μεξικό το 1986. Από την άλλη οι Άγγλοι προσπάθησαν αλλά η απογοήτευση του αποκλεισμού από τους Κροάτες στον ημιτελικό ήταν εμφανέστατη στο παιχνίδι τους.

Ο μικρός τελικός ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους Βέλγους που μόλις στο 4ο λεπτό κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Ήταν η ωραία συνεργασία ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές του Μαρτίνεθ οι οποίοι με τρείς πάσες «τρύπησαν» την άμυνα των Άγγλων και ο Τσαντλί έδωσε πάσα πάρε βάλε στον Μενιέ. Στο 23ο λεπτό ο Στέρλινγκ έστρωσε τη μπάλα στον Χάρι Κέιν ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν μπόρεσε να βρει στόχο καθώς γλίστρησε. Στο 35ο λεπτό το Βέλγιο κέρδισε κόρνερ το οποίο εκτελέστηκε συρτά εκτός περιοχής, το σουτ δεν ήταν καλό αλλά βγήκε σαν πάσα στον Άλντερβαϊρελντ ο οποίος από κοντινή απόσταση έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Πίκφορντ σπαταλώντας μοναδική ευκαιρία για το Βέλγιο να διπλασιάσει τα τέρματα του. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο κινήθηκε σε χαμηλό «τέμπο» και δεν είχαμε πολλές αξιόλογες ευκαιρίες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό για τις δύο ομάδες. Ο Ρομέλου Λουκάκου στο 57ο λεπτό βρέθηκε απέναντι στον Πίκφορντ όμως το κοντρόλ του Βέλγου επιθετικού ήταν κάκιστο με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να τελειώσει τη φάση. Ο Έρικ Ντάιερ στο 68ο λεπτό δοκίμασε το σουτ από μακριά όμως ο Κουρτουά δήλωσε «παρόν» και μάζεψε τη μπάλα σταθερά πέφτοντας στη γωνία της εστίας του. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Ντάιερ μπήκε στην περιοχή από πλάγια και πλάσαρε τον Κουρτουά με επιτυχία όμως ο συμπαίκτης του στην Τότεναμ Αλντερβαϊρελντ έσωσε το Βέλγιο πριν η μπάλα περάσει την γραμμή. Η Αγγλία ανέβασε στροφές 15 λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης και πίεζε το Βέλγιο σε όλα τα πλάτη και μήκη του γηπέδου προσπαθώντας να αποσπάσει την μπάλα.  Στο 80ο λεπτό το Βέλγιο βρήκε την πρώτη του ουσιαστική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μενιέ να κάνει το σουτ όμως ο Πίκφορντ να σώζει την Αγγλία. Δύο λεπτά αργότερα ο Κέβιν Ντε Μπρόινε με καταπληκτική κάθετη μπαλιά έβγαλε «φάτσα» τον Αζάρ με τον Πίκφροντ με τον ποδοσφαιριστή της Τσέλσι να μην αστοχεί κάνοντας το 2-0 για το Βέλγιο.

Εντεκάδες

Βέλγιο: Κουρτουά, Άλντερβαϊρελντ, Κομπανί, Βερτόγκεν, Μενιέ, Τσαντλί (Βερμάλεν 39’), Βίτσελ , Αζάρ, Τίλεμανς (Ντεμπέλε 78’), Ντε Μπρόινε, Λουκάκου (Μέρτενς 60’).

Αγγλία: Πίκφροντ, Ρόουζ (Λίνγκαρτ 46’), Στόουνς, Μαγκουάιαρ, Τρίπιερ, Τζόουνς, Ντέλφ, Ντάιερ, Λόφτους-Τσικ (Ντέλε Άλι 84’), Στέρλινγκ (Ράσφορντ 46’), Κέιν.