«Βασίλισσα» στο clasico η Ρεάλ

Αυτή ναι, ήταν η βασίλισσα της... Ισπανίας!

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η μεγάλη νικήτρια στο Clasico με την Μπαρσελόνα, επικρατώντας 2-1 στο Καμπ Νόου, το οποίο αυτή την φορά ήταν κατάμεστο με φιλάθλους.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο μέρος, με την Μπαρσελόνα να έχει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι στο 25ο λεπτό, όταν ο Ντεπάι έκανε το γύρισμα, ο Ντεστ έκανε το πλασέ από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 32’ η Ρεάλ Μαδρίτης άνοιξε το σκορ με τον Αλάμπα να πιάνει τρομερό διαγώνιο σουτ και να βάζει ένα φοβερό γκολ για τους Μαδριλένους (0-1). Στο 35’ ο Πικέ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, όταν ο Ισπανός έστειλε την μπάλα με κεφαλιά δίπλα από την εστία. Στο 45’ ο Άνσου Φάτι σούταρε από κοντά, με την μπάλα να κοντράρεται στα σώματα των αμυνόμενων. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα, με τη «βασίλισσα» να έχει προβάδισμα στο σκορ.

Στο 48’ οι «μπλαουγκράνα» είχαν μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Ντεπάι έκανε το τακουνάκι, με τον Κουτίνιο, που μπήκε αλλαγή στο ξεκίνημα του β’ μέρους, να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Γενικότερα η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν πίεζε αρκετά, θέλοντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο ήταν… ανήμπορη να τελειώσει καλά τις φάσεις. Στο 72’ η Ρεάλ, που έπαιζε στην κόντρα, είχε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα, όταν ο Μεντί έκανε το γύρισμα, με τον Μπενζεμά να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στην εστία από το ένα μέτρο.

Η Μπαρσελόνα προσπαθούσε με κάθε τρόπο να βρει το γκολ, γέμιζε παίκτες την αντίπαλη περιοχή αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει. Η κομβική φάση έγινε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά το γύρισμα του Ντεπάι κανείς εκ των Αγουέρο, Πικέ δεν μπόρεσε να σκοράρει με τον τελευταίο να φωνάζει και για πέναλτι. Στην εξέλιξη, η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε στην κόντρα, ο Βαλβέρδε έκανε το διαγώνιο σουτ που έβγαλε αρχικά ο Τερ Στέγκεν και ο επερχόμενος Βάσκεθ πήρε το ριμπάουντ για το 2-0, βάζοντας ταφόπλακα στις ελπίδες των «μπλαουγκράνα», οι οποίο μείωσαν με τέρμα του Αγουέρο στο 90’+6’ αλλά δεν προλάβαιναν να κυνηγήσουν κάτι καλύτερο.

Κάπως έτσι, η Ρεάλ Μαδρίτης πάτησε κορυφή και δείχνει την… έξοδο στον Ρόναλντ Κούμαν που δύσκολα θα συνεχίσει στον πάγκο των Καταλανών μετά από αυτό το ματς, με τον Αντσελότι να παίρνει την πρώτη του νίκη στο «Καμπ Νόου» και τους Αλάμπα, Αγουέρο να σκοράρουν στο παρθενικό τους «clasico».