Βασικός ο Λαΐφης, γκολ ο Κυπριανού (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 9/11/2020 - 16:36

Μπήκαμε σε περίοδο των παιχνιδιών των εθνικών ομάδων, επομένως για τις επόμενες δύο εβδομάδες δεν θα υπάρχει αγωνιστική δράση για τους περισσσότερους συμπατριώτες μας που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Πάντως, το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε, οι… ξενιτεμένοι μας κινήθηκαν σε ρηχά νερά. Είχαμε, πάντως, έναν σκόρερ, ενώ είδαμε και τον Κώστα Λαΐφη να ξεπερνάει τον κορωνοϊό και να παίρνει χρόνο συμμετοχής με τη Σταντάρ Λιέγης.

Πάμε να δούμε τι έκαναν οι Κύπριοι που αγωνίζονται στα ξένα πρωταθλήματα.

Αγγλία

Νικόλας Ιωάννου (Νότιγχαμ Φόρεστ): Λόγω τιμωρίας, έμεινε εκτός αποστολής από το ματς κόντρα στη Γουίκομπ, με τη Νότιγχαμ να επικρατεί με 2-0.

Τζακ Ρόουλς (Μπέρτον Άλμπιον): Στο τελευταίο ματς που έπαιξε η Μπέρτον στις 3 του μήνα κόντρα στη Σρούσμπερι (1-1 εκτός έδρας), ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν εκτός αποστολής.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Έπαιξε βασικός στο ματς με την Μπόραμ για το Κύπελλο (σε κανονική διάρκεια και παράταση), όμως η Σάουθεντ αποκλείστηκε στα πέναλτι (2-2 κ.δ., 3-3 παρ.).

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Λόγω τραυματισμού, έμεινε εκτός αποστολής από το ματς Κυπέλλου κόντρα στη Νιούπορτ Κάουντι, με τη Λέιτον Όριεντ να χάνει με 2-1.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Έπαιξε βασικός και μάλιστα πέτυχε το μοναδικό γκολ της Λέιτον Όριεντ επί της Νιούπορτ Κάουντι στο 40ό λεπτό.

Χάρι Κυπριανού (Μπρόμλεϊ): Έπαιξε βασικός στο ματς Κυπέλλου με τη Γέοβιλ και αντικαταστάθηκε στο 66ο λεπτό. Ωστόσο, η Μπρόμλεϊ έχασε με 1-0 στην παράταση κι αποκλείστηκε.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Φροζινόνε): Έπαιξε βασικός στο εκτός έδρας ματς κόντρα στη Μόντσα, με τη Φροζινόνε να χάνει με 2-0. Ο Κύπριος μέσος δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 14ο λεπτό και αντικαταστάθηκε στο 84ο.

Ανδρέας Καρώ (Σαλερνιτάνα): Ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη ΣΠΑΛ, ωστόσο δεν χρησιμοποιήθηκε.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ κινήθηκε σε ρηχά νερά, όπως και όλη η Γκιμαράες, αφού διασύρθηκε με 4-0 εντός έδρας από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Ο Έντουαρντς ήταν στο αρχικό σχήμα κι αντικαταστάθηκε στο 68ο λεπτό.

Ολλανδία

Μιχάλης Ιωάννου (Ρόντα): Η Ρόντα παίζει απόψε (9/11, 22:00) στην έδρα της δεύτερης ομάδας της Ουτρέχτης για τη δεύτερη κατηγορία της Ολλανδίας.

Βέλγιο

Κωνσταντίνος Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Στο τελευταίο τεστ κορωνοϊού που υπεβλήθη, βρέθηκε αρνητικός κι έτσι έπαιξε βασικός στο εκτός έδρας ματς με την Αντβέρπ. Εντέλει, η Σταντάρ έμεινε στο 1-1 στην Αμβέρσα.

Ιωάννης Κωστή: (Λάρισα): Το ματς κόντρα στη Λαμία αναβλήθηκε, λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού στην ομάδα της Λάρισας.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Η σέντρα της Super League 2 αναβλήθηκε για τις 22 Νοεμβρίου, επομένως ο Κύπριος επιθετικός δεν έχει επίσημα παιχνίδια στα πόδια του.

Ραφαήλ Πιττάτζιης (Αιολικός): Το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής διεκόπη, επομένως ο νεαρός Κύπριος κίπερ δεν πήρε αγωνιστικά λεπτά.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Έπαιξε βασικός σε όλο το ματς κόντρα στην Αμπερντίν, με τη Χιμπέρνιαν να γνωρίζει την ήττα με 2-0 εκτός έδρας.

Σλοβακία

Ντανίλο Σπόλιαριτς (Ζέμπλιν Μιχάλοβτσε): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Σλόβαν Μπρατισλάβας, με τη Ζέμπλιν να γνωρίζει την ήττα με 2-0.

Βουλγαρία

Παναγιώτης Λουκά (Τσάρσκο Σέλο): Ο Κύπριος επιθετικός βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό προσφάτως, ωστόσο η Τσάρσκο Σέλο δεν είχε υποχρεώσεις το περασμένο Σαββατοκύριακο. Το επόμενο παιχνίδι έχει οριστεί για τις 23 του μήνα κόντρα στην Άρντα.

Γιάννης Γερολέμου (Τσάρσκο Σέλο): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις η Τσάρσκο Σέλο, επομένος ο Κύπριος άσος δεν είχε αγωνιστικά λεπτά αυτό το Σαββατοκύριακο.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Ο νεαρός Κύπριος μέσος παραχωρήθηκε δανεικός στην Μακάρθουρ, η οποία θα παίξει φέτος για πρώτη φορά στην κορυφαία κατηγορία της Αυστραλίας του. Συμπαίκτης του, μάλιστα, θα είναι ο πρώην επιθετικός της Ομόνοιας, Ματ Ντάρμπισιρ. Το νέο πρωτάθλημα αρχίζει στις 27 Δεκεμβρίου.

Καζακστάν

Πιέρος Σωτηρίου (Αστάνα): Λόγω τραυματισμού, έμεινε εκτός αποστολής από το εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Ταράζ (ήττα με 1-0).

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Τζέτζου Γιουν.): Έμεινε εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 1-0 κόντρα στην Ασάν.