Αυτοχειρία για Ρεάλ και… τρίβει τα χέρια της η Μπαρσελόνα

Κυριακή, 5/2/2023 - 17:16

Αυτοκαταστροφική Ρεάλ Μαδρίτης έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την Μπαρσελόνα. Η Μαγιόρκα λύγισε τη «βασίλισσα» με 1-0 και πλησιάζει εξάδα αφού βρίσκεται στο -3, ενώ οι «μπλαουγκράνα» αν νικήσουν τη Σεβίλλη το βράδυ θα φύγουν στο +8.

Ο Νάτσο στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έκανε το 1-0 για τη Μαγιόρκα, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα ως το φινάλε του ημιχρόνου παίζοντας… μαζική άμυνα. Στο δεύτερο μέρος, η Ρεάλ πίεσε και έχασε μια τεράστια ευκαιρία να φέρει στα ίσα το ματς, όταν ο Ασένσιο έχασε πέναλτι στο 59ο λεπτό.

Στην συνέχεια του ματς εκατέρωθεν οι δυο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους για να πετύχουν κάποιο γκολ, ωστόσο η «βασίλισσα» δεν κατάφερε να αντιδράσει και έτσι γνώρισε την ήττα για την 20η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έχασε την ευκαιρία να μειώσει από την πρωτοπόρο Μπαρσελόνα και έμεινε στο +8. Από την άλλη, η Μαγιόρκα βρίσκεται στο -3 από την εξάδα με 28 πόντους.