Αυλαία με νέα ήττα για τη Μπαρσελόνα, υποβιβάστηκε η Βαγιαδολίδ

Δευτέρα, 5/6/2023 - 00:07

Επιβίωσε στο θρίλερ λυγίζοντας την Μπαρσελόνα η Θέλτα!

Η ομάδα του Βίγκο επικράτησε 2-1 στο «Μπαλαΐδος» των πρωταθλητών Ισπανίας εξασφαλίζοντας την παραμονής της στη La Liga και την επόμενη σεζόν. Το σκορ άνοιξε λίγο πριν το ημίχρονο ο υποψήφιος μεταγραφικός στόχος της Ρεάλ Μαδρίτης Γκάμπρι Βέιγκα μετά από όμορφο συνδυασμό με τον Σεφέροβιτς.

Ο Ελβετός μετατράπηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή αφού στο 66' με μια απίθανη σέντρα σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τερ-Στέγκεν γράφοντας το 2-0. Σχεδόν δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Άνσου Φάτι, πέτυχε το τελευταίο του, πιθανότατα γκολ με τη φανέλα της Μπαρσελόνα με κοντινή κεφαλιά για το 2-1.

Διακύμανση για γερά νεύρα σε Ανδαλουσία, Καταλονία και Βαγιαδολίδ, με την ομάδα του Ρονάλντο Ναζάριο να κολλάει στο 0-0 κόντρα στη Χετάφε και να αποχαιρετά τη μεγάλη κατηγορία μετά από δύο χρόνια παρουσίας.

«Όρθια» στην έδρα της Μπέτις έμεινε η μεγάλη Βαλένθια ισοφαρίζοντας στο 71' με τον Λόπεθ στο «αντίο» του σπουδαίου Χοακίν. Χορταστική ισοπαλία-επιβίωσης για την Αλμερία που έφυγε με το 3-3 από την έδρα της ήδη υποβιβασμένης Εσπανιόλ με τον Εμράμπα να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 88'.