Ασταμάτητη η Μπάγερν, έσπασε το αήττητο της Φράιμπουργκ και πάει για ρεκόρ

Σάββατο, 6/11/2021 - 18:37

Πάει κι αυτή…

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 2-1 της μέχρι πρότινος μοναδικής αήττητης ομάδας της Bundesliga και έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο σερί της. Φτάνοντας, παράλληλα, τα 100 γκολ μέσα στο 2021. Η μοναδική ομάδα στο γερμανικό πρωτάθλημα, η οποία έχει πετύχει περισσότερα (101) είναι η Κολωνία το 1977. Η πρωταθλήτρια έχει μπροστά της τρία παιχνίδια ώστε να την ξεπεράσει.

Στα σημερινά… Το σκορ άνοιξε ο Γκορέτσκα στο 30’, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Μίλερ και έδειξε τον δρόμος προς τη νίκη, έπειτα από αδυναμία των φιλοξενούμενων να διώξουν έπειτα από τη μεγάλη πίεση της Μπάγερν. Στο 75’, οι γηπεδούχοι έκαναν… τριγωνάκι στην αντίπαλη περιοχή και ο Λεβαντόφσκι δεν γινόταν να αστοχήσει από κοντά. Στις καθυστερήσεις ο Χάμπερερ βγήκε φάτσα με τον Νόιερ και τον εκτέλεσε.

Σημαντική ανάσα πήρε η Μπόχουμ των Λαμπρόπουλου και Σταφυλίδη, η οποία επικράτησε 2-0 της Χόφενχαϊμ, φτάνοντας τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα. Με αποτέλεσμα να ανέβει στη 12η θέση. Ο έμπειρος στόπερ αγωνίστηκε σε ολόκληρη την αναμέτρηση και ο διεθνής μπακ ήταν βασικός και αντικαταστάθηκε στο 76ο λεπτό.

Η Αρμίνια Μπίλεφελντ επικράτησε 1-0 στην έδρα της Στουτγκάρδης και πήρε το πρώτο της τρίποντο. Πρώτη συμμετοχή του Σεμπάστιαν Βασιλειάδη στη βασική ενδεκάδα, ενώ εκτός ήταν ο τραυματίας Μαυροπάνος για τους γηπεδούχους.