Ασίστ για Ιωάννου, γκολ για Ρούελ Σωτηρίου (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 21/3/2023 - 17:23

Είμαστε πλέον σε περίοδο όπου οι εθνικές ομάδες προετοιμάζονται για φιλικά κι επίσημα παιχνίδια. Μας δίνεται, λοιπόν, η ευκαιρία να δούμε τι έκαναν το περασμένο Σαββατοκύριακο οι Κύπριοι ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό.

Στην Αγγλία, ο Ρούελ Σωτηρίου (κεντρική φωτογραφία), ένας εκ των αρκετών Αγγλοκύπριων αυτής της λίστας, χρίστηκε σκόρερ στο παιχνίδι κόντρα στην Κόλτσεστερ. Ο 22χρονος εξτρέμ πέτυχε το 2ο γκολ της Λέιτον Όριεντ στο 68ο λεπτό με πολύ ωραία ατομική ενέργεια, ωστόσο η ομάδα του δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, αφού ισοφαρίστηκε με δύο γκολ στο 89' και το 92'.

Δείτε το γκολ στο 1:13

Στην Ιταλία, ο Νικόλας Ιωάννου συνεχίζει τις εξαιρετικές του εμφανίσεις με τη φανέλα της Κόμο. Αυτή τη φορά, ο Κύπριος αριστερός μπακ-χαφ έβγαλε την ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας του, στη σπουδαία εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Πάρμα του Τζιανλουίτζι Μπουφόν.

Δείτε τη φάση στο 0:36

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Aγγλία

Έκτορ Κυπριανού (Πίτερμπρο): Πέρασε αλλαγή στο 76' στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Λίνκολν

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Βασικός και σκόρερ του δεύτερου τέρματος της ομάδας του στην εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 κόντρα στην Κόλτσεστερ. Αντικαταστάθηκε στο 80ό λεπτό.

Άντονι Γεωργίου (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας ματς κόντρα στην Κόλτσεστερ.

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Απουσίαζε από την αποστολή στο νικητήριο ματς κόντρα στη Γουίμπλεντον εκτός έδρας (1-0).

Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Τράνμιρ.

Τέιτ Τράστι (Χάρτλπουλ): Έμεινε εκτός αποστολής από το εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Μπράντφορντ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Βασικος στο εντός έδρας 2-2 κόντρα στη Μπολόνια. Αντικαταστάθηκε στο 56ο λεπτό.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Πάρμα, βγάζοντας ασίστ στο πρώτο γκολ της ομάδας του μόλις στο 5ο λεπτό.

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Άιντραχτ Μπράουνσβγαϊγκ, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός στο εντός έδρας 2-2 κόντρα στη Ζούλτε Βάρεγκεμ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 79ο λεπτό.

Φάνος Κατελάρης (Οστάνδη): Ο Κύπριος αμυντικός επέστρεψε στη δράση μετά από 3 μήνες, αγωνιζόμενος ως βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Βέστερλο.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Αντβέρπ.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Στο τελευταίο ματς της Σπόρτινγκ, ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ είχε αγωνιστεί για 119 λεπτά στο παιχνίδι κόντρα στην Άρσεναλ στο «Έμιρεϊτς», εκεί όπου η ομάδα της Λισαβόνας προκρίθηκε στους «8» του Γιουρόπα Λιγκ στα πέναλτι.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τον Ολυμπιακό.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Κατέγραψε 90λεπτη συμμετοχή στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί των Χανίων.

Παντελής Μιχαήλ (Ολυμπιακός Β'): Δεν ήταν στην αποστολή για το ματς κόντρα στα Χανιά.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας 0-0 κόντρα στην Καλαμάτα.

Νικόλας Δημητρίου (ΑΕΚ Β'): Πέρασε ως αλλαγή στο 29ο λεπτό στο παιχνίδι απέναντι στην Καλαμάτα. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Πέρασε ως αλλαγή στο 71ο λεπτό στο εντός έδρας 3-3 κόντρα στο Μακεδονικό.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Πέρασε ως αλλαγή στο 87ο λεπτό στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Νίκη Βόλου.

Ανδρέας Κατσαντώνης (Πανσερραϊκός): Δε χρειάστηκε να αγωνιστεί, καθώς ο Πανσερραϊκός πήρε τη νίκη με 3-0 επί του Απόλλωνα Λάρισας άνευ αγώνος.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Πέρασε ως αλλαγή στο 82ο λεπτό στην εκτός έδρας σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Κηφισιάς.

Στέλιος Δημητρίου (Νίκη Βόλου): Έμεινε στον πάγκο στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό Β'.

Νέστορας Μυτίδης (Παναχαϊκή): Η Παναχαϊκή δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις το περασμένο Σαββατοκύριακο.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Νταντί Γιουνάιτεντ.

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Σκάλιτσα.

Ισραήλ

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (Χαποέλ Χάιφα): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Ιρόνι Κιριάτ Σμόνα.

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Σανφρέτσε Χιροσίμα): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κασίγουα Ρέισολ.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Πέρασε αλλαγή στο 85ο λεπτό στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από το Ντάλας.

Πηγή φωτογραφίας: Leyton Orient Football Club (Facebook Page)