Άρης από τα παλιά «βύθισε» τον τραγικό Παναθηναϊκό

Κυριακή, 3/10/2021 - 22:20

Χάρη στην εξωγήινη εμφάνιση του Ολιβιέρ Χάνλαν που... σταμάτησε στους 35 πόντους, ο Άρης επέστρεψε από το -19 στο ημίχρονο και σόκαρε τον Παναθηναϊκό μέσα στη Θεσσαλονίκη (81-71).

Έτσι οι «πράσινοι» βυθίστηκαν ακόμα περισσότερο στον προβληματισμό για την συνολική εικόνα του και από την πρώτη αγωνιστική υποχρέωσαν το «τριφύλλι» να χάσει έδαφος για το πλεονέκτημα έδρας στην μάχη με τον Ολυμπιακό.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στο παιχνίδι, ο Άρης με μπροστάρη τον εντυπωσιακό Χάνλαν, πήρε προβάδισμα με +6 (13-7). Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 13-2 και έλεγξαν τον ρυθμό στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-20). Αφού για αρκετή ώρα δεν μπήκε καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «πράσινοι» άρχισαν με τους Οκάρο Γουάιτ, Νέντοβιτς και Σαντ-Ρος έναν καταιγισμό τριπόντων (21-34). Μπορεί ο Χάνλαν να πάλευε μόνος του αλλά τα καρφώματα του Παπαγιάννη έστειλαν την ομάδα του Πρίφτη στα αποδυτήρια με +19 (24-43).

Μπορεί το «τριφύλλι» να είχε βάλει τις βάσεις για μια άνετη νίκη όμως ο Άρης ή για την ακρίβεια ο Χάνλαν, είχε διαφορετική άποψη. Με ένα επιθετικό κρεσέντο του Αμερικανού οι «κίτρινοι» έκαναν επιμέρους σκορ 31-14(!) και ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο μόλις στο -2 (55-57). Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν για πρώτη φορά (64-62) και έκτοτε δεν ξαναέχασαν το προβάδισμα. Χάνλαν, Τζούστον και Γουίλιαμς έστειλαν τη διαφορά στο +10 (76-66) και ουσιαστικά καθάρισαν το ματς, με το τελικό 81-71 να δικαιώνει απόλυτα τους γηπεδούχους.

*πηγή φωτογραφίας: sport-fm.gr