«Στραπάτσο» από τον Άρη και... νέα ήττα για την Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 25/9/2021 - 20:54

Άρης για... να γουστάρεις!

Η «ελαφρά ταξιαρχία» επικράτησε με 3-2 της Ανόρθωσης στο Τσίρειο, για την 4η αγωνιστική, παίρνοντας μια πολύ μεγάλη νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Λεμεσού ο Στεπίσνκι που πέτυχε χατ τρικ σε διάστημα εφτά λεπτών (12', 16', 19') και έδωσε γερό προβάδισμα.

Τραγική η «Κυρία» που πλήρωσε λάθη και κενά στην άμυνα και όταν «ξύπνησε» ήταν αργά.

Με τέρματα των Ουάρντα (29') και Καλτσά (50') αναπτέρωσε τις δυνάμεις της, ωστόσο δεν κατάφερε να αποφύγει τη δεύτερη ήττα σε τρία παιχνίδια, χάνοντας πολύτιμο έδαφος.

Με αυτή τη νίκη ο Άρης ανέβηκε στη 2η θέση με 7 βαθμούς και την ερχόμενη Τετάρτη (29/9, 18:00) υποδέχεται την Ένωση στο Τσίρειο, για την πρώτη φάση του κυπέλλου.

Από την άλλη, η Ανόρθωση με τη νέα ήττα έμεινε στην 10η θέση με 3 βαθμούς και την επόμενη Πέμπτη (30/9, 19:45) φιλοξενείται από τη Γάνδη στο Βέλγιο, για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Conference League.

Στο 8' η πρώτη τελική του ματς, με τον Ουάρντα από αριστερά να δοκιμάζει το διαγώνιο σουτ και τον Βάνα να αποκρούει.

Τρία λεπτά μετά, ο Μανού έκανε τη σέντρα στην περιοχή, ο Στεπίνσκι έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Τελικά το γκολ ήρθε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, στο 12ο λεπτό. Ο Σπόλιαριτς σέντραρε από δεξιά, η άμυνα της Ανόρθωσης αδράνησε και ο Στεπίνσκι αμαρκάριστος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 του Άρη.

0

Στο 16' ο Άρης πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Καζού εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα στην περιοχή και ο Στεπίνσκι ξανά αμαρκάριστος και επίσης με κεφαλιά, σκόραρε εκ νέου για το 2-0.

0

Τρία λεπτά μετά, ο Άρης έφτασε και σε τρίτο τέρμα. Έπειτα από νέα αδράνεια στην άμυνα της Ανόρθωσης, ο Βιτάλι έδωσε έτοιμο γκολ για τον Στεπίνσκι, ο οποίος ολοκλήρωσε το χατ τρικ μέσα σε 7 λεπτά και έκανε το 3-0.

0

Στο 26ο λεπτό, ο Νινούα από αριστερά έκανε τη σέντρα για την περιοχή, με τον Ντέλετιτς να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει λίγο έξω τη μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα, η Ανόρθωση μείωσε το σκορ. Ο Ντέλετιτς έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ουάρντα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της «Κυρίας».

0

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 41' σε μια ίδια φάση με το γκολ, ο Ντέλετιτς σέντραρε για τον Ουάρντα, αυτή τη φορά όμως η κεφαλιά του Αιγύπτιου δεν είχε δύναμη και ο Βάνα μάζεψε.

Στο 50' η Ανόρθωση μείωσε σε 3-2. Ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο ξεχασμένος Καλτσάς με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

0

Τρία λεπτά μετά, ο Καλτσάς δοκίμασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τον Βάνα να αποκρούει δύσκολα.

Στο 60ο λεπτό, ο Καλτσάς έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ρισβάνης έπιασε την κεφαλιά και ο Βάνα έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Δεκατρία λεπτά αργότερα, ο Χριστοδουλόπουλος έκανε τη σέντρα από δεξιά, με τον Αραγιούρι πρώτα και τον Ουάρντα μετά να μην βρίσκουν τη μπάλα, η οποία πέρασε έξω.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Χριστοδουλόπουλος έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Αραγιούρι έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Άρης (Λιάσος Λουκά): Βάνα, Γιαγκό, Ρονγκάλια, Σίλντενφελντ,  Καζού, Πατσέκο (86′ Ντελμίρο), Σιμιόν, Σπόλιαριτς (54′ Ραντούτ), Βιτάλι (54′ Φράγκος), Γκαρσία (61′ Ιωσηφίδης), Στεπίνσκι (86′ Σικόρσκι).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κορρέα (46' Αντωνιάδης), Αραγιούρι, Ρισβάνης, Κορέια (70' Αβραάμ), Αρτυματάς, Ντέλετιτς (46′ Καλτσάς), Πόποβιτς, Ουάρντα, Νινούα (46′ Χριστοδουλόπουλος), Λάφερτι (63′ Ρουσιάς).

Λιάσος Λουκά (Άρης): «Μπήκαμε δυνατά στο παιχνίδι και πετύχαμε τρία γκολ. Το πρόβλημα που δείξαμε στα προηγούμενα παιχνίδια στο γκολ σήμερα φάνηκε ότι δεν υφίσταται. Είπαμε ότι πρέπει να κάνουμε υπομονή γιατί αυτή η ομάδα έχει μεγάλες δυνατότητες. Παίζαμε απέναντι σε ένα πάρα πολύ μεγάλο αντίπαλο και κυριαρχήσαμε κατά κράτος στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο μπήκαμε το ίδιο καλά αλλά περιμέναμε ότι η Ανόρθωση θα βγάλει αντίδραση γιατί είναι μεγάλη ομάδα. Με μεγάλες μεταβιβάσεις στην πλάτη της άμυνας κατάφερε να σκοράρει και να μπει στο παιχνίδι. Ευτυχώς για μας στη συνέχεια χρειάστηκε ο τερματοφύλακάς μας να μας κρατήσει με 1-2 περιπτώσεις για να πάρουμε τη νίκη. Συγχαρητήρια στους παίχτες. Θα μιλήσουμε όπως σε κάθε παιχνίδι για να δούμε τα λάθη μας. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήταν δίπλα μας και μας στήριξε στα τελευταία λεπτά. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τα παιδιά επίσης που μπήκαν ως αλλαγή γιατί βοήθησαν με τα τρεξίματα τους. Χρειαζόμαστε ακόμη μερικά παιχνίδια για να φτάσουμε στο επίπεδο της φυσικής κατάστασης που θέλουμε αλλά και περισσότεροι αυτοματισμοί. Είμαστε μια νέα ομάδα και χρειαζόμαστε την στήριξη από τον κόσμο. Δεν έχουμε θέμα από την καλόπιστη κριτική γιατί μέσα από αυτή θα γίνουμε καλύτεροι. Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση γιατί την αντίδραση που έβγαλε. Είναι μια μεγάλη ομάδα και αυτό φάνηκε γιατί αντέδρασε και μπήκε ξανά στο παιχνίδι».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη. Είναι δύσκολο όταν αρχίζεις τον αγώνα με 3-0 να ανατρέψεις το αποτέλεσμα. Είπαμε ότι φέτος δεν θα υπάρχουν εύκολα παιχνίδια και οι ομάδες που ήρθαν από τη Β΄’ Κατηγορία είναι αρχές και δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Δεχθήκαμε τρία γκολ σε δέκα λεπτά, σαν να μην υπήρχαμε στο γήπεδο. Προσπαθήσαμε, είχαμε ευκαιρία για να βάλουμε τρίτο γκολ, αλλά δεν τα καταφέραμε. Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα, ανεξάρτητα με ποιον παίζεις επομένως εάν δεν δώσεις όλες σου τις δυνάμεις δεν μπορείς να κερδίζεις για τα παιχνίδια».

Για το αν είναι θυμωμένος με το δεκάλεπτο μπλακ άουτ; «Θυμωμένος είμαι γιατί χάσαμε, όχι γιατί δεν παίξαμε καλά τα δέκα λεπτά. Δεν έχει σημασία πόσα λεπτά δεν έπαιξες καλά. Ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό δεν μπορεί να έχει τέτοια άμυνα. Κάποιοι θεωρούν ότι κάναμε τη δουλειά μας φέτος που μπήκαμε στους ομίλους, αλλά ο πρώτος μας στόχος είπαμε ότι είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος. Αντί να χτίσουμε στην πρόκριση και να πάρουμε ψυχολογία χάσαμε δύο παιχνίδια στα τρία του πρωταθλήματος και δεχθήκαμε εφτά γκολ».

Για το τι πιστεύει ότι πρέπει να αλλάξει; «Να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι, δεν μπορεί να αλλάξει κάτι άλλο. Έχουμε πολύ καλή ομάδα, το έχουμε δείξει, αλλά ήρθαν πολλοί νέοι παίκτες και είχαμε και προβλήματα στην αρχή (σ.σ. με τα κρούσματα κορωνοϊού) και άρχισαν να φαίνονται σιγά – σιγά και στο γήπεδο».

Μάριους Στεπίνσκι (Άρης): «Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι για τους φιλάθλους. Υποφέραμε στο δεύτερο ημίχρονο, δεν έπρεπε να δεχθούμε το δεύτερο γκολ, έπρεπε να τελειώσουμε το παιχνίδι, αλλά ήρθε στο τέλος η νίκη και θα το χαρούμε».

Για το ότι ήταν το πρώτο του χατ τρικ στην καριέρα του, δήλωσε: «Ήταν πολύ σημαντικό. Έψαξα τα γκολ, όμως δεν ήρθαν πριν και τώρα ήρθαν όλα μαζί. Μου αρέσει που βοηθώ την ομάδα».

Για το τι σημαίνει η νίκη: «Είμαστε μια νέα ομάδα και θέλουμε να μας βλέπουν και εμάς σαν μεγάλη ομάδα. Είναι μακρύς ο δρόμος και θέλουμε να ονειρευόμαστε. Στο ποδόσφαιρο πρέπει να ονειρεύεσαι. Θέλουμε να βλέπουμε βήμα-βήμα τη συνέχεια».