«Λύγισε» τη Νέα Σαλαμίνα και επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 2/1/2023 - 21:01

Επιστροφή στις νίκες!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-0 επί της Νέας Σαλαμίνας, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και μπήκε με το... δεξί στην επανέναρξη του πρωταθλήματος.

Οι «κυανόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί στον αγωνιστικό χώρο, τόσο επιθετικά, όσο και ανασταλτικά και χωρίς να αφήσουν πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Παρά την καλή εμφάνιση όμως, το πρόβλημα στο σκοράρισμα παραμένει άλυτο καθώς έχασαν πολλές σημαντικές ευκαιρίες, με τις οποίες θα μπορούσαν να είχαν «καθαρίσει» το ματς.

Από την άλλη οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν ποτέ να ανακάμψουν και δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες ώστε να απειλήσουν, πραγματοποιώντας μόλις δύο τελικές προσπάθειες σε ολόκληρο τον αγώνα.

Αξιοσημείωτο είναι και το ντεμπούτο του νεότερου μεταγραφικού αποκτήματος της ομάδας της Λεμεσού, Άμρ Ουάρντα, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο στο 77ο λεπτό.

Το σκορ άνοιξε ο Πίττας στο 4ο λεπτό και έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων που σκοράρει στο «Άλφαμεγα stadium», καθώς στη νίκη με την Δόξα το τέρμα είχε σημειώσει με αυτογκόλ ο Αντενόν. Στο 89ο λεπτό ο Ντιγκινί έκανε το 2-0, «σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι «κυανόλευκοι» παρέμειναν στην 6η θέση με 28 βαθμούς και η ομάδα της Αμμοχώστου στην 7η με 22 βαθμούς.

Στην επόμενη (18η) αγωνιστική, ο Απόλλωνας φιλοξενείται την Κυριακή (08/01, 17:00), στο «Στέλιος Κυριακίδης από την Πάφο και η Νέα Σαλαμίνα υποδέχεται την Παρασκευή (06/01, 19:00), στο «Αμμόχωστος» την Ένωση.

Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Πίττα να γίνεται αποδέκτης μιας καταπληκτικής σέντρας από το κέντρο, να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Μέλισσα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με πλασέ.

Τεράστια ευκαιρία για τους «κυανόλευκους» στο 16ο λεπτό, με τον Ζράντι να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, από την άσπρη βούλα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά τρία λεπτά αργότερα, με τον Κολ να επιχειρεί το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να φεύγει μόλις άουτ.

Νέα ευκαιρία για την ομάδα της Λεμεσού στο 30ο λεπτό, με τον Πίττα να δυνατό σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Μελίσσα να αποκρούει με δυσκολία.

Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα στο 41ο λεπτό, με τον Φλοριάν να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Γιοβάνοβιτς και τον τελευταίο να αποκρούει σώζοντας την ομάδα του από την ισοφάριση.

Ο Απόλλωνας σημείωσε και άλλο δοκάρι στο 45ο λεπτό, με τον Βα να κάνει το πλάγιο σουτ, μέσα από την μικρή περιοχή.

1

Διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα στο 47ο λεπτό, αρχικά με τον Χέντι να δοκιμάζει το σουτ, τον Μελίσσα να αποκρούει και την μπάλα να φτάνει στον Ζράντι ο οποίος με πλασέ πάλι δεν μπόρεσε να νικήσει τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

Μεγάλη ευκαιρία για τους «κυανόλευκους» στο 54ο λεπτό, με τον Πίττα να παίρνει την κεφαλιά, μέσα από την μικρή περιοχή και την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα.

Νέα φάση για τους γηπεδούχους τρία λεπτά αργότερα, με τον Βα να μπαίνει μέσα στην περιοχή από τα δεξιά και να δοκιμάζει το σουτ στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η Νέα Σαλαμίνα αντέδρασε στο 68ο λεπτό, με τον Τσίκο να παίρνει την κεφαλιά, μέσα στην περιοχή, μετά από εκτέλεση φάουλ και την μπάλα να καταλήγει μόλις άουτ.

Η ομάδα της Λεμεσού απείλησε ξανά στο 84ο λεπτό, με τον Ουάρντα να παίρνει την μπάλα, μετά από λάθος στην άμυνα των «ερυθρόλευκων», να κάνει το πλασέ και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Ο Απόλλωνας θα διπλασιάσει το σκορ στο 89ο λεπτό, με τον Ντιγκίνι να κάνει το πλασέ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, λίγα δευτερόλεπτα αφότου πέρασε στο γήπεδο ως αλλαγή.

1

Απόλλωνας (Κωνσταντίνος Μακρίδης): Γιβάνοβιτς, Πειμπέρνς, Πίττας, Ρομπέρζ, Βα (90+1′ Ίλιεφ), Χαμάς, Μαυρίας, Σαχάρ (90+1′ Ρέθιο), Κολ, Χέντι (66′ Ντιγκινί) Ζράντι

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Κατσικάς, Μιγκελίτο (86′ Λιπόμπε), Μάντζεκ, Κουμουρής (59′ Φελίπε), Φράγκος (59′ Καρλίτος), Φλοριάν, Λεούκο, Οφόρι (66′ Νικολάου), Τιάγκο (66′ Τσίκο), Ντιακιτέ

1

Κωνσταντίνος Μακρίδης (Απόλλωνας): «Καλή χρονιά σε όλο τον κόσμο, να έχουμε υγεία. Για το παιχνίδι, σήμερα ήμασταν σε πολύ καλά επίπεδα. Μπήκαμε με ενέργεια, με ένταση. Είχαμε σωστή νοοτροπία. Θα σταθώ σε αυτήν, στην θέληση και στην ενέργεια. Δώσαμε τον καλύτερο μας εαυτό. Αυτό θέλουμε, αυτό ζητούμε. Ο κόσμος θέλει να βλέπει τέτοιες εμφανίσεις. Θέλουμε όμως συνέχεια και συνέπεια. Αυτό ζητούμε σε κάθε παιχνίδι. Ευχαριστώ τον κόσμο μας. Ήταν δίπλα μας. Νιώσαμε τον παλμό τους».

Για το αν μπορεί να χτίσει σε αυτή την εμφάνιση; «Αυτό θέλουμε. Να χτίσουμε σε αυτή την εμφάνιση. Μας δίνει μόνο τρεις βαθμούς όμως. Με αυτή την νοοτροπία μπορούμε. Ήταν μια πολύ καλή εμφάνιση».

Για τις μεταγραφές και αν θα φύγει ο Γιόστεν: «Δεν θα φύγει από την ομάδα ο Γιόστεν. Ήταν εκτός λόγω τακτικής. Θα δείξει αν θα κάνουμε τρεις ή τέσσερις μεταγραφές. Όπως μας χρειάζεται, τον χρειαζόμαστε τον Ουάρντα».

Για το αν υπάρχει πλάνο διαχείρισης για τον Ουάρντα: «Σας είπα, όπως μας χρειάζεται ο Ουάρντα, έτσι τον χρειαζόμαστε και εμείς».

Σάββας Πουρσαϊτίδης (Νέα Σαλαμίνα): «Καλησπέρα και καλή χρονιά. Για το παιχνίδι, δεν κάναμε καλή εμφάνιση. Μοιραία δεχτήκαμε δύο γκολ, θα μπορούσαμε και παραπάνω. Θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι, εάν δεν χάναμε τις δύο ευκαιρίες, όμως ο Απόλλωνας πήρε δίκαιη νίκη. Μας επηρέασε το γήπεδο, δεν ξεκινήσαμε καλά, αλλάξαμε κάποια πράγματα, χάσαμε κάποιες ευκαιρίες και ήρθε το άτυχο αποτέλεσμα. Δεν είναι το τέλος του κόσμου, όμως από τα παιχνίδια έχουμε απαιτήσεις. Την Παρασκευή θέλω να πιστεύω πως θα εμφανιστούμε καλοί και θα επιστρέψουμε στις νίκες».

Για το στόχο: «Στόχος μας είναι η παραμονή δίχως άγχος. Αυτό είναι δεδομένο. Δεν έχουμε πίεση για την εξάδα, απλώς θέλουμε να μη μπούμε σε περιπέτειες».

Για τις μεταγραφές: «Θα προχωρήσουμε σε μία κίνηση. Θα ολοκληρώσουμε μία κίνηση. Αν περισσέψει κάτι στο οικονομικό, ίσως κάνουμε άλλη μία».