Πάλεψε για το θαύμα και έπεσε μαχόμενος ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 9/8/2022 - 21:57

Ο Απόλλωνας επικράτησε επί της Μακάμπι Χάιφα με 2-0, για τον επαναληπτικό, στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League και αποκλείστηκε μαχόμενος, από την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Οι «κυανόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού, πίεσαν ψηλά είχαν ενέργεια και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, απέναντι σε μία Μακάμπι που ενώ δυσκολευόταν να αντιδράσει, μπόρεσε να γίνει επικίνδυνη.

Η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό, με τον Ογκεντά να σουτάρει έξω από την μεγάλη περιοχή, την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό της ισραηλινής ομάδας, να χτυπάει στο δοκάρι και να μπαίνει στα δίχτυα. Το 2-0 έκανε ο Ίσρα Κολ στο 26ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Αργεντίνου, με τον τελευταίο να κάνει ένα πολύ δυνατό σουτ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν χαμηλότερος, με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να γίνει δημιουργικός και την Μακάμπι να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό στον αγώνα. Οι ισραηλινοί έγιναν επικίνδυνοι αρκετές φορές, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Εν τέλει πανηγύρισαν την πρόκριση, εφόσον κέρδισαν με 4-0 στον πρώτο αγώνα.

Θυμίζουμε ότι το ευρωπαϊκό ταξίδι των «κυανόλευκων» δεν τελειώνει εδώ, αφού θα συνεχίσουν στα play-off του Europa League.

Εκεί, θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού, Ολυμπιακός Πειραιώς - Σλόβαν Μπρατισλάβα. Το πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στο Φάληρο έληξε χωρίς νικητή (1-1).

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

Πρώτο ημίχρονο:

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πίεσε ψηλά και δημιούργησε καλές προϋποθέσεις, για να απειλήσει, στο 2ο λεπτό, μετά από γύρισμα του Πίττα στον Γιάνγκα, ο Μεναχέμ πρόλαβε την μπάλα και έδιωξε σε κόρνερ. Η Μακάμπι που έδειχνε ακόμα «μουδιασμένη», υπέκυψε στην πίεση της ομάδας της Λεμεσού και προέβη σε μεγάλο λάθος, αφού παραλίγο να βάλει αυτογκόλ στο 7ο λεπτό, όταν ο Ογκεντά έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Γκόλντμπεργκ έκανε την προβολή αναγκάζοντας τον Κοχέν σε δύσκολη απόκρουση.

Διπλή κλασσική ευκαιρία της ισραηλινής ομάδας στο 16ο λεπτό, μετά από αδράνεια των μετόπισθεν του Απόλλωνα, αρχικά ο Νταβίντ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι μέσα από την περιοχή και σε δεύτερο χρόνο ο Γιοβάνοβιτς απέκρουσε το πλασέ του Ατζίλι.

Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να αγωνίζονται με τον ίδιο ζήλο, σε γρήγορους ρυθμούς και με έλεγχο της μεσοεπιθετικής γραμμής, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 19ο λεπτό, με τον Ογκεντά να σουτάρει έξω από την μεγάλη περιοχή, την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό της ισραηλινής ομάδας, να χτυπάει στο δοκάρι και να μπαίνει στα δίχτυα.

Το 2-0 έκανε στο 26ο λεπτό ο Ίσρα Κολ, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Αργεντίνου, με τον τελευταίο να κάνει ένα πολύ δυνατό σουτ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Η Μακάμπι αντέδρασε στο 30ο λεπτό, με σουτ του Ατζίλι έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Γιοβάνοβιτς να διώχνει. Δύο λεπτά αργότερα απείλησε πάλι ο ισραηλινός, με απευθείας εκτέλεση φάουλ από καλό σημείο έξω από την μικρή περιοχή και τον πορτιέρο των «κυανόλευκων» να κάνει νέα απόκρουση.

Τον τελευταίο λόγο στο πρώτο μέρος είχε η ισραηλινή ομάδα, που βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ στο 38ο λεπτό, ο Πιερό έκανε την προβολή και ο Χαμάς έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή.

1

Δεύτερο ημίχρονο:

Το δεύτερο μέρος του αγώνα, ξεκίνησε με χαμηλότερους ρυθμούς και από τις δύο ομάδες, πρώτη τελική έκανε η Μακάμπι στο 48ο λεπτό, με σουτ του Νταβίντ και τον Γιοβάνοβιτς να μην ανησυχεί.

Ο Απόλλωνας δεν κατάφερε να κρατήσει πολύ μπάλα και η ισραηλινή ομάδα απείλησε ξανά, με σουτ του Μενάχεμ και τον πορτίερο της ομάδας της Λεμεσού να αποκρούει σε κόρνερ.

Οι «κυανόλευκοι» απέκτησαν λίγη παραπάνω φρεσκάδα, με την είσοδο του Ντιγκινί στον αγωνιστικό χώρο, όμως η Μακάμπι έκλεινε πολύ καλά τους χώρους στο δικό της μισό του γηπέδου. Οι ισραηλινοί βρέθηκαν μια ανάσα πριν από το γκολ στο 65ο λεπτό, όταν ο  Πιερό γύρισε την μπάλα και πάνω στη γραμμή ο Νταβίντ δεν κατάφερε να σκοράρει σε κενό τέρμα.

Η Μακάμπι είχε την κατοχή και επέβαλλε τον δικό της ρυθμό στο παιχνίδι, καταφέρνοντας να γίνει επικίνδυνη στο 70 λεπτό, με σουτ του Νταβίντ από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και στην συνέχεια άουτ.

Ο Απόλλωνας έγινε για πρώτο φορά επικίνδυνος στο 85ο λεπτό, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία, με τον Νταμπό να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια σε κενή εστία, μετά από γύρισμα του Καμπράλ.

Τόσο στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας όσο και στις καθυστερήσεις, η Μακάμπι έπαιξε πιο αμυντικά και «ροκάνιζε» τον χρόνο όταν είχε την μπάλα στα πόδια της, με την ομάδα της Λεμεσού να παλεύει για να βρει το γκολ.

Οι ενδεκάδες:

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ (73' Αρτυματάς), Χαμάς, Χάμπος (73' Βα), Κολ, Ογκεντά (73' Σαχάρ), Πίττας, Ντινγκινί, Γιάνγκα (57' Νταμπό)

Μακάμπι Χαίφα (Μπάρακ Μπακχάρ):  Κοέν, Σούντγκρεν, Γκόλντμπεργκ, Πλάνιτς, Μεναχέμ (61' Κορνούντ), Αμπού Φανί, Λαβί, Αράντ (46' Μοχάμεντ), Νταβίντ (76' Λέβι), Ατζίλι (61' Χαζίζα), Πιερό

Το... τρίτο ημίχρονο-οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Χάμπος Κυριάκου: «Να ευχαριστήσω τον κόσμο που μας χειροκρότησε. Δώσαμε τα πάντα. Πληρώσαμε τον πρώτο αγώνα στο Ισραήλ. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Είπαμε, “ποτέ δεν ξέρεις”. Δεν καταφέραμε να κάνουμε το 3-0 με τον Νταμπό. Φεύγουμε με ψηλά το κεφάλι, συνεχίζουμε στο Γιουρόπα Λιγκ. Στόχος είναι να κατακτήσουμε την αψίδα και να δούμε παρακάτω.».

Για την κριτική που δέχθηκε η ομάδα: «Αυτό είναι το κυπριακό ποδόσφαιρο. Κερδίζεις είσαι ο καλύτερος, χάνεις είσαι ο χειρότερος. Προσπαθήσαμε να απομονώσουμε την άσχημη κριτική. Ήταν δικαιολογημένη, γιατί δεν κατεβήκαμε στο ματς της προηγούμενη εβδομάδα. Δείξαμε πως είμαστε πρωταθλητές».

Φανούριος Κωνσταντίνου: «Η ομάδα έδειξε αντίδραση και σθένος. Θέλω να πω ότι θα πρέπει να πεθάνουμε για τον αυτόν τον κόσμο. Άφησαν τις διακοπές και τις δουλειές τους για να έρθουν στη Λευκωσία. Όπως είπα και πριν ο Απόλλων με εντολή του προέδρου θα είναι πανίσχυρος. Είμαστε πολύ μεγάλη ομάδα με βαριά φανέλα. Θα παλέψουμε με όλες μας τις δυνάμεις για να κάνουμε περήφανο τον κόσμο μας».

Για τη μεταγραφική ενίσχυση: «Όποτε ολοκληρωθεί μια μεταγραφή θα προχωρήσουμε σε ανακοίνωση. Είμαστε υπόχρεοι σε αυτόν τον κόσμο να κάνουμε πανίσχυρο τον Απόλλωνα».

Μπάρακ Μπακχάρ (Μακάμπι Χάιφα): «Πολύ δύσκολο παιχνίδι, χάσαμε ευκαιρίες. Είμαι ευχαριστημένος που προκριθήκαμε. Ήταν άγριο παιχνίδι, δεχθήκαμε 2 γκολ νωρίς. Βελτιώθηκε η ομάδα μου στην επανάληψη. Δεν μπορείς να κάνεις λάθη σε τέτοιο επίπεδο. Βασικός μας στόχος η πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Ξέραμε ότι ήμασταν σε καλύτερη κατάσταση από τον Απόλλωνα λόγω του γεγονός ότι δεν είχαν επίσημα παιχνίδια στα πόδια τους».

Aν αγχώθηκε μετά το 2-0 του Απόλλωνα: «Έχασα δέκα χρόνια από την ζωή μου στο 2ο γκολ του Απόλλωνα. Σίγουρα πίστεψα ότι μπορεί να χαθεί η πρόκριση»,