Νίκησε την ΑΕΚ, έπιασε κορυφή και… περιμένει ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 25/4/2021 - 21:23

Στην κορυφή έστω και… προσωρινά ο Απόλλωνας!

Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 3-1 της ΑΕΚ στο Τσίρειο στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής για τα play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «γαλάζιοι» προηγήθηκαν στο σκορ στο 43ο λεπτό με τον Νταμπό, όμως η ΑΕΚ ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 με τον Ακοράν στο 47ο λεπτό. Τα γκολ της νίκης για τον Απόλλωνα σκόραραν οι Φιλιώτης στο 60ο λεπτό και ο Μπίσεσβαρ στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Λεμεσού έφτασε τους 72 βαθμούς και βρίσκεται πάνω από την Ομόνοια στην ισοβαθμία, έστω και με παιχνίδι περισσότερο. Να σημειώσουμε πως οι «πράσινοι» αγωνίζονται αύριο (26/04 – 19:30) στο ΓΣΠ με την ΑΕΛ. Η ομάδα της Λάρνακας με τη σειρά της, με αυτή την ήττα παρέμεινε στην πέμπτη θέση με 47 βαθμούς.

Την ερχόμενη προτελευταία αγωνιστική (9η) των play-off, ο Απόλλωνας φιλοξενεί εκ νέου στο Τσίρειο τον Ολυμπιακό (04/05 – 19:30). Από την άλλη, η ομάδα της Λάρνακας φιλοξενεί στην «ΑΕΚ Αρένα» την Ομόνοια (04/05 – 17:00).

Πολύ καλή στιγμή για τον Απόλλωνα, με τον Πέδρο να κάνει το γύρισμα στη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα, καθώς ο Νταμπό ήταν υπό πίεση και δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση στο έβδομο λεπτό.

Τρομερή ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 23ο λεπτό. Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Ακοράν πλάσαρε από πλεονεκτική θέση, όμως ο Γκεριέρ έβαλε το πόδι την κατάλληλη στιγμή και έδιωξε τη μπάλα.

Ο Ντένιτς έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Νταμπό, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίκτυα του Μολ στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Απόλλωνα λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα του. Σουτ του Νταμπό από διαγώνια θέση εντός περιοχής, απέκρουσε όμως ο Μολ.

Ο Ιωάννου έκανε τη σέντρα στη περιοχή, ο Γιούστε έδιωξε λανθασμένα εκεί που ήταν μόνο ο Ακοράν, ο οποίος νίκησε τον Γιοβάνοβιτς στο 47ο λεπτό, κάνοντας το 1-1 στην αναμέτρηση.

Φοβερή ευκαιρία για τους γηπεδούχους με πρωταγωνιστή τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος σούταρε από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Μολ απόκρουσε στο 58ο λεπτό.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση ο Απόλλωνας πήρε ξανά προβάδισμα. Ο Γκεριέρ έδωσε στον Φιλιώτη, ο οποίος σούταρε εντός περιοχής, η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο ποδοσφαιριστή και κατέληξε στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μολ.

Στο 65ο λεπτό, ο Απόλλωνας πήρε «αέρα» δυο τερμάτων. Υπέροχη ενέργεια του Νταμπό από τα αριστερά, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στην περιοχή, ο αμυντικός της ΑΕΚ και ενώ ήταν υπό πίεση από τον Φιλιώτη, έδιωξε τη μπάλα εκεί που ήταν μόνο ο Μπίσεσβαρ, ο οποίος στο τετ-α-τετ με τον Μολ, τελείωσε υποδειγματικά τη φάση.

Απίστευτη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 74ο λεπτό. Ο Ακοράν, αφού πρώτα ντρίμπλαρε τον Γιοβάνοβιτς, σούταρε εντός περιοχής, αλλά ο Γιούστε απόκρουσε πάνω στη γραμμή, πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή.

Απόλλωνας (Γιάννης Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Γκεριέ, Φιλιώτης (Ψύχας 76'), Ντένιτς, Χάμπος (Μάρκοβιτς 71'), Ματέι (Σακέττι 76'), Ντιγκινί (Μπίσεσβαρ 41'), Νταμπό (Μπένσοπ 71')

ΑΕΚ (Έκτορ Γκονζάλεθ): Μολ, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι (Τολεμές 67'), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Νάντο (Καλαϊτζής 82'), Χέιτλι, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (Σούντερντεν 89'), Ναούμ (Σπόλιαριτς 67')

Γιάννης Πετράκης (Απόλλωνας): «Ξεκινώντας ήθελα να δώσω πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες μας για την πολύ μεγάλη προσπάθεια που έκαναν και την πολύ σπουδαία νίκη και κατάφεραν και πήραν και για τη νοοτροπία που δείξαμε όταν ισοφαριστήκαμε από την ΑΕΚ. Επίσης θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που ήρθε στο Κολόσσι και μας βοήθησε πάρα πολύ με την παρουσία του και τη στάση του στα τελευταία παιχνίδια. Τη βοήθεια αυτή τη χρειαζόμαστε και στα δυο επόμενα παιχνίδια που έχουμε. Πετύχαμε μια πολύ δύσκολη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε χωρίς άγχος που πιστεύω ότι αδικείται από τη βαθμολογική της συγκομιδή. Είχαμε ευκαιρίες, είχε και ο αντίπαλος ευκαιρίες. Να μην ξεχνάμε ότι εμείς κάθε Κυριακή έχουμε την πίεση για το αποτέλεσμα για να φτάσουμε το στόχο μας. Για όλα αυτά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά».

Αν θα είναι διαθέσιμοι με Ολυμπιακό οι Πίττας και Γιαννιώτας: «Αφιερώνουμε τη νίκη σε αυτά τα δυο παιδιά και στον κόσμο. Ο κύκλος της καραντίνας κλείνει την επόμενη Παρασκευή. Θα εκτιμήσουμε την κατάσταση τους και θα δούμε».

Επηρεάζει την πίεση η απόδοση της ομάδας; «Εσείς και εγώ είμαστε απ’ έξω. Αυτοί πρέπει να βγάζουν τα κάστανα από τη φωτιά. Ο Απόλλων έχει πολλά χρόνια να πάρει το πρωτάθλημα και το ξέρουμε όλοι, επομένως τα μεγάλα μπράβο είναι στους παίκτες».

Έκτορ Γκονζάλεθ (ΑΕΚ): «Θέλω να συγχαρώ τον Απόλλωνα για τη νίκη. Ήρθαμε εδώ για τη νίκη, τα δώσαμε όλα και κάναμε ένα καλό παιχνίδι. Είμαι περήφανος για τους παίκτες, έδωσαν τα πάντα για τη νίκη».

Τομ Χέιτλι (ΑΕΚ): «Είμαστε απογοητευμένοι. Είχαμε νέο προπονητή αυτή την εβδομάδα και μιλήσαμε αρκετά. Είπαμε πως πρέπει να κερδίσουμε τα τρία παιχνίδια που απομένουν για την ομάδα και τον κόσμο. Ελέγξαμε το παιχνίδι σε αρκετά σημεία όμως ο αντίπαλος ήταν κυνικός και πήρε τη νίκη. Είναι μια εμφάνιση που μπορείς να κτίσεις αλλά σίγουρα αν έπρεπε να διαλέξουμε ήταν οι βαθμοί, αυτό που μετρά και στο τέλος».

Πέτρος Ψύχας (Απόλλωνας): «Νομίζω στο πρώτο ημίχρονο η εμφάνιση μας δεν ήταν όπως θα τη θέλαμε. Κινδυνέψαμε δυο φορές όμως παρόλα αυτά καταφέραμε να προηγηθούμε. Στο δεύτερο ημίχρονο ισοφαριστήκαμε νωρίς όμως δείξαμε ότι είμαστε μεγάλη ομάδα, καταφέραμε να πάρουμε το τρίποντο και συνεχίζουμε. Αυτή η νίκη είναι αφιερωμένη σε όλον τον κόσμο του Απόλλωνα, στα παιδιά που έλειψαν λόγω κορωνοϊού και στον Ντιγκινί».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλωνας): «Είναι τεράστια νίκη και μας δίνει το δικαίωμα για τον επόμενο τελικό κόντρα στον Ολυμπιακό την Τρίτη του Πάσχα. Ξέραμε πως η ΑΕΚ είχε πολλά κίνητρα κόντρα στον Απόλλωνα και το έδειξε με την ισοφάριση και το δοκάρι. Στη συνέχεια όμως μίλησε η ποιότητα του Απόλλωνα και δεν είναι τυχαίο πως κερδίσαμε την ΑΕΚ τέσσερις φορές φέτος. Έχουμε ένα άγχος για το τι μελί γενέσθαι με τον Ντιγκινί. Ευχόμαστε να αποφύγει τα χειρότερα. Καλό Πάσχα σε όλο τον κόσμο. Στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζεις πάντα βάση στατιστικών γιατί αν ήταν έτσι θα φθάναμε στον προορισμό μας χρόνια νωρίτερα. Κρατάμε μικρό καλάθι αλλά το σημερινό παιχνίδι θα μας δώσει ώθηση. Είχε πολλά κίνητρα η ΑΕΚ σήμερα. Ελπίζω να δείξει το ίδιο πρόσωπο και στα επόμενα παιχνίδια».