Απογοήτευση αλλά τίποτα δεν τέλειωσε για τον Απόλλωνα

Δευτέρα, 30/11/2020 - 15:09

Απογοήτευση σκόρπισε στον Απόλλωνα η ήττα από την ΑΕΛ στο ντέρμπι της Λεμεσού για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος με 2-1. Οι «γαλάζιοι» ήθελαν όσο τίποτα άλλο το τρίποντο κόντρα στη συμπολίτισσα όμως στο τέλος της ημέρας είδαν την ΑΕΛ να πανηγυρίζει τους τρεις βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη δημιούργησαν ευκαιρίες μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού. Στο δεύτερο μέρος όμως, ανέβασαν «στροφές» και έφτιαξαν αρκετές στιγμές μπροστά από την εστία του Βοζίνια ο οποίος αποδείχτηκε «κέρβερος».

Όσο περνούσε η ώρα στην αναμέτρηση ο Απόλλωνας πίεζε όλο και πιο πολύ την ΑΕΛ και φαινόταν θέμα χρόνου να βρει το γκολ. Το χαμένο πέναλτι του Μάρκοβιτς δε σταμάτησε τους παίκτες του Απόλλωνα οι οποίοι με... εγκέφαλο τον Γιαννιώτα δημιουργούσαν συνεχώς ευκαιρίες.

Εν τέλει το γκολ ήρθε στο 78ο λεπτό με τον Ματέι και όλα έδειχναν να... γέρνουν προς την πλευρά του Απόλλωνα όμως η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει ξανά άμεσα προβάδισμα από το σημείο του πέναλτι και κάπου εκεί ο Απόλλωνας δέχθηκε «μαχαιριά» όμως δεν το έβαλε κάτω. Δημιούργησε ξανά φάσεις χωρίς όμως να βρει το γκολ της ισοφάρισης για δεύτερη φορά.

Είναι γεγονός πως η αρχική ενδεκάδα που παρέταξε ο κ. Πετράκης ήταν... ανορθόγραφη όμως στην πορεία της αναμέτρησης ο Ελλαδίτης τεχνικός «διάβασε» τα λάθη του και κατάφερε να διορθώσει κάπως την ενδεκάδα. Πάντως η απουσία του Σακέττι από το αρχικό σχήμα στοίχισε αρκετά στον Απόλλωνα.