ΑΠΟΕΛ και ΕΘΑ νικητές των χθεσινών αναμετρήσεων του πρωταθλήματος μπάσκετ

Τρίτη, 5/10/2021 - 09:16

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο νικητής στο «γαλαζοκίτρινο» ντέρμπι του Κυπριακού μπάσκετ, επικρατώντας της ΑΕΛ με 79-72 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Στον άλλο χθεσινό αγώνα η ΕΘΑ επικράτησε στην εντός έδρας αναμέτρηση της με τον ΑΠΟΠ με 89-82. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα με το ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα σε Κεραυνό και ΑΕΚ.

Στον χθεσινό αγώνα ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ, κορυφαίος καλαθοσφαιριστής της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ντόμινικ Πόιντερ με 25 πόντους (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Σύμφωνα με την ΚΟΚ, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, με το σκορ να είναι στο 22-20 με το τέλος του δεκαλέπτου, ενώ παρόμοια ήταν η εικόνα στη συνέχεια, όπου ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε στο ημίχρονο να προηγείται με 40-37.

Η ομάδα της Λευκωσίας μπήκε πιο καλά στην γ’ περίοδο. Στο 21:30 το σκορ ήταν στο 42-40 για τον ΑΠΟΕΛ, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν ένα σερί δεκαπέντε πόντων ως το 26:15 (πέντε ο Πόιντερ, τέσσερις ο Ομόγκο, από τρεις οι Γιανναράς-Μακ Γκιλ), με το σκορ να πηγαίνει στο 57-40. Η ΑΕΛ ήταν στη συνέχεια καλύτερη και κατάφερε να μειώσει σε 63-51 με το φινάλε της περιόδου.

Στο 31’ η ομάδα του Μάριου Αργυρού ήταν μπροστά με +13 (67-54), για να ακολουθήσει ένα σερί έντεκα πόντων για τους γηπεδούχους (πέντε πόντους ο Πιττάκας, από ένα τρίποντο οι Δανιήλ Μάγκνιγκαντ), μειώνοντας έτσι σε 67-65. Στο 37:30 το σκορ ήταν στο 71-69 για τον ΑΠΟΕΛ, ενώ ένα τρίποντο του Κοιλαρά έφερε την διαφορά στο +5 (74-69). Ο ΑΠΟΕΛ διατήρησε το προβάδισμα του και έφυγε στο τέλος με το ροζ φύλλο αγώνος με τελικό σκορ 79-72.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 37-40, 51-63, 79-72

ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης)
Αβερέτε 14 (2), Μάγκνιγκαντ 22 (4), Πιττάκας 11 (2), Μονιάτης 3 (1), Πίγκραμ 12 (4), Δανιήλ 3 (1), Ιωαννίδης 5 (1), Χανούν 2.

ΑΠΟΕΛ (Μάριος Αργυρού)
Μακ Γκιλ 21 (2), Ομόγκμπο 12 (1), Γιανναράς 3 (1), Κοιλαράς 8 (2), Πόιντερ 25 (2), Σιμιτζής 6, Ιερωνυμίδης 4, Παπάμιχαηλ, Κουμής.

Στον αγώνα της ΕΘΑ με τον ΑΠΟΠ, κορυφαίος καλαθοσφαιριστής του αγώνα ήταν ο Γουέσλι Χάρις με 28 πόντους (3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ).

Από την αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Οι "κιτρινόμαυροι" ήταν μπροστά στο 1’ με 2-0, και στο επόμενο λεπτό ο ΑΠΟΠ ισοφάρισε με τις δύο επιτυχημένες βολές του Λίνγκφορντ. Στο 5’ η ομάδα της Έγκωμης πήρε προβάδισμα τριών πόντων (11-8), όμως οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το παιχνίδι φτάνοντας στο +5 με τρίποντο του ΜακΚι στο 7’ (16-11). Ο ΑΠΟΠ διατήρησε το προβάδισμα του, ενώ η ΕΘΑ μείωσε με τρίποντο του Παπακώστα στο τελευταίο λεπτό κάνοντας το 25-24 σκορ με το οποίο έληξε το δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΕΘΑ μπήκε καλύτερα στο παρκέ παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με τρίποντο του Γκαρθ στο 13’ (30-27), ενώ στο 15’ έφτασε στο +7 με το σκορ να πηγαίνει στο 34-27. Ο ΑΠΟΠ μείωσε σε 34-31 ως το 16’ (από δύο πόντους πέτυχαν οι Παναγίδης-Κωστή), όμως οι γηπεδούχοι έφεραν την διαφορά στο +9 έως το 18’ (42-33). Στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ημιχρόνου ο Ροδοσθένους πέτυχε τρίποντο και ημίχρονο έληξε με σκορ 49-37.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά τους, και με τρίποντο του Κωνσταντινίδη στο 22’ έκαναν το 55-40. Στο 29’ η ΕΘΑ έφτασε στο +16 με σκορ 68-52, το οποίο ήταν και το σκορ με το οποίο έληξε η περίοδος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Παπαδόπουλου πήρε προβάδισμα 20 πόντων στο 32’ (74-54). Τρία λεπτά πριν τη λήξη ο ΑΠΟΠ μείωσε σε 80-72 και στο 38’ έφερε την διαφορά στο -5, με το σκορ να είναι στο 82-77. Όμως η ΕΘΑ κράτησε το προβάδισμα της και το παιχνίδι έληξε με σκορ 89-82.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 49-37, 68-52, 89-82