«Λύγισε» τον Εθνικό στο φινάλε και επέστρεψε στις νίκες ο ΑΠΟΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 18/10/2021 - 20:54

Ζορίστηκε αλλά... τα κατάφερε!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-1 του Εθνικού στο ΓΣΠ, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» δυσκολεύτηκαν αρκετά και χρειάστηκαν ξανά γκολ στα τελευταία στάδια του αγώνα και έτσι πήραν το πολυπόθητο τρίποντο.

«Αξιόμαχη» η ομάδα της Άχνας που πάλεψε για να πάρει βαθμολογικό κέρδος, ωστόσο δεν τα κατάφερε και παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Λευκωσίας άνοιξε το σκορ με γκολάρα του Οκριασβίλι στο 45+2', οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ηλία στο 81ο λεπτό και τελικά η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε με τον Καρώ στο 87'.

Στα αρνητικά για τον Σωφρόνη Αυγουστή οι δύο τραυματισμοί των Ντανίλο και Νταουσβίλι, που έρχονται να προστεθούν στη μεγάλη λίστα των παροπλισμένων.

Με αυτή τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στην 10η θέση με 6 βαθμούς και την επόμενη (7η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (24/10, 19:00) από τον Άρη στο Τσίρειο.

Αντίθετα, ο Εθνικός παρέμεινε στην τελευταία θέση με 1 βαθμό και το ερχόμενο Σάββατο (23/10, 17:00) υποδέχεται την ΑΕΛ στο Δασάκι.

Στο 2' η πρώτη τελική του ματς και από πλευράς Εθνικού, με τον Φλοριάν να δοκιμάζει το πλασέ από τη γωνιά της περιοχής και τη μπάλα να περνάει λίγο έξω.

Δύο λεπτά μετά, ο Ζακπά έδωσε στην περιοχή για τον Ιωάννου, αυτός έκανε το πλασέ, με τη μπάλα να κοντράρει στον Καρώ και να φεύγει σε κόρνερ.

Στο 7ο λεπτό η πρώτη φάση για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Ντανίλο με ατομική προσπάθεια να δοκιμάζει το σουτ εκτός περιοχής και τον Χριστοδούλου να αποκρούει.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ντανίλο μπήκε ωραία στην περιοχή και έκανε το σουτ από κοντινή απόσταση, με τον Περατικό να πέφτει σωτήρια και να ανακόπτει.

0

Στο 21' ο Σαμπάλα από αριστερά έκανε τη σέντρα, με τον Κβιλιτάια να πιάνει την κεφαλιά στην περιοχή και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ο ΑΠΟΕΛ σκόραρε στο 41ο λεπτό, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε. Αρχικά ο Νταουσβίλι έκανε το μακρινό σουτ, με τον Χριστοδούλου να αποκρούει και τον Σόουζα με δεύτερη προσπάθεια να βρίσκει δίχτυα με κεφαλιά, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ.

Τελικά το γκολ ήρθε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Οκριασβίλι με τρομερή έμπνευση σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, από πλάγια θέση αριστερά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στο 50' η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος, με τον Οκριασβίλι να επιχειρεί να απειλεί εκ νέου με απευθείας εκτέλεση φάουλ, λίγο έξω από την περιοχή, αυτή τη φορά όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά μετά, ο Πηλέας σέντραρε από αριστερά και ο Ζακπά με κεφαλιά στην περιοχή έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Στο 80ο λεπτό, ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι με τη χρήση του VAR, για χέρι του Σάβιτς. Στην εκτέλεση ήταν ο Ηλία, που ευστόχησε και ισοφάρισε σε 1-1.

0

Ο ΑΠΟΕΛ όμως «απάντησε» και πήρε εκ νέου προβάδισμα, εφτά λεπτά μετά. Ο Σαμπάλα εκτέλεσε το φάουλ στην περιοχή, ο Τσεπάκ πήρε την κεφαλιά και ο Καρώ με κοντινή προβολή σκόραρε για το 2-1.

0

Στο 90+3' ο Ζάκπα σέντραρε στην περιοχή, με τον Περατικό να πιάνει την κοντινή κεφαλιά και τον Σκουφέτ να διώχνει δύσκολα ρε κόρνερ.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Τσεπάκ, Καρώ, Σάβιτς, Πολυκάρπου, Σαμπάλα, Σόουζα, Νταουσβίλι (48′ Λουντεμό), Ντανίλο (42′ Εφραίμ), Οκριασβίλι, Κβιλιτάια (78′ Σατσιάς).

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Χριστοδούλου, Άδωνη, Περατικός, Χολ (90′ Ελουντού), Πηλέας, Φόλπρεχτ, Κ. Ηλία (72′ Ασούμπρε), Κουντόμπιακ, Ιωάννου (65′ Αμπντουλάγιεφ), Ζάκπα, Toλεμές (72′ Μ. Ηλία).

0

Σωφρόνης Αυγουστή (ΑΠΟΕΛ): «Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας για τη δύσκολη νίκη. Βλέπουμε από σήμερα το παιχνίδι με τον Άρη. Δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι για καμιά ομάδα. Με δύο νίκες και δύο ήττες αλλάζουν τα δεδομένα. Στόχος μας είναι μόνο το επόμενο παιχνίδι, που είναι τελικός. Πάμε να κερδίσουμε τον Άρη. Σημαντική ήταν η αντίδραση των ποδοσφαιριστών μετά την ισοφάριση, δεν είχαμε πολύ χρόνο, όμως τα καταφέραμε. Μας στοίχισαν οι αναγκαστικές αλλαγές, θα προσπαθήσουμε να γίνουμε πιο αποτελεσματικοί και βελτιωμένοι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ευχαριστώ τον κόσμο, στις δύσκολες στιγμές μας βοήθησε και συνεχίζουμε».

Για τους τραυματίες: «Εύχομαι να μην είναι κάτι το σοβαρό και να μην τους χάσουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα».

Για το μέλλον: «Στόχος μας είναι μόνο το επόμενο παιχνίδι. Δεν θα πω πως πάμε για πρωτάθλημα, είμαστε μακριά. Θέλουμε να κτίζουμε σιγά σιγά. Πάμε συγκεντρωμένοι με τον Άρη για να κερδίσουμε. Είναι δύσκολο πρωτάθλημα, όλες οι ομάδες είναι πολύ καλές. Δεν υπάρχει ομάδα που να μπορείς να την κερδίσεις εύκολα. Οι διαφορές είναι μικρές».

Ηλίας Χαραλάμπους (Εθνικός): «Ήταν ένα παιχνίδι πολύ δύσκολο με μία από τις καλύτερες ομάδες διαχρονικά στην Κύπρο. Ήρθαμε με στόχο τη νίκη. Κατά τη δική μου άποψη, η ομάδα μου είχε τις πιο κλασικές ευκαιρίες για γκολ σε 3-4 περιπτώσεις. Ξεκάθαρες ευκαιρίες που δυστυχώς δεν κάναμε γκολ και δεχθήκαμε τα τέρματα από δύο στατικές φάσεις και στην πρώτη δεν ξέρω αν υπήρχε φάουλ, διότι ο παίκτης μας ήταν μπροστά. Τα στατικά είναι σημαντικά στο ποδόσφαιρο, βλέπουμε πόσα γκολ μπαίνουν από αυτά. Εμείς είμασταν η ομάδα που είχαμε ξεκάθαρες ευκαιρίες. Αυτός είναι ο νόμος του ποδοσφαίρου. Έτσι είναι. Τα παιχνίδια δείξανε ότι έχουμε δυνάμεις και ποιότητα και αυτό που κρατάω είναι η προσπάθεια. Δεν έχουμε χρόνο να σκύψουμε κεφάλια. Από αύριο αρχίζουμε δουλειά διότι το Σάββατο έχουμε δύσκολο παιχνίδι με την ΑΕΛ στην έδρα μας. Είμαστε πίσω στη βαθμολογία, αλλά η διαφορά είναι μικρή και με μία νίκη μπορούμε να πλησιάσουμε τις ομάδες που είναι από πάνω μας. Καλή συνέχεια στον ΑΠΟΕΛ και στον φίλο μου τον Σωφρόνη. Αυτό που είπα και προηγουμένως είναι πως είμαι αρκετά ικανοποιημένος από την απόδοσή μας στη μεγαλύτερη διάρκεια. Είναι ένα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα και μία ομάδα με 1-2 συνεχόμενες νίκες μπορεί άμα είναι τελευταία να βρεθεί στα μέσα της βαθμολογίας και αν είναι στα μέσα να βρεθεί στην εξάδα. Είναι απίστευτος ο τρόπος που δουλεύουν τα παιδιά, είμαι πολύ ευχαριστημένος και πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα έρθει και το αποτέλεσμα».

Ανδρέας Καρώ (ΑΠΟΕΛ): «Είμαι πολύ χαρούμενος που σκόραρα για την ομάδα, oποιος και να το έβαζε δεν είχε σημασία. Καταφέραμε να πάρουμε την νίκη. Είναι πολύ σημαντική νίκη και για θέμα ψυχολογίας. Είμαστε ο ΑΠΟΕΛ και πρέπει να παίρνουμε την νίκη σε κάθε παιχνίδι. Μακάρι να είναι η αφετηρία αυτή η νίκη. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας που ήταν εδώ, που μας υποστηρίζει αν καθώς δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά το πρωτάθλημα».