Απίθανη πρόκριση για Μπαρσελόνα σε... τρελό ματς στη Γρανάδα

Πέμπτη, 4/2/2021 - 08:27

Η παλιά καλή Μπαρσελόνα που δεν τα παρατούσε ποτέ και κυνηγούσε κάθε ματς μέχρι το τέλος, έκανε την εμφάνισή της ξανά στη Γρανάδα.

Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν βρέθηκε στα... σχοινιά, έχανε με 2-0 μέχρι το 87ο λεπτό αλλά βρήκε στο φινάλε δύο τέρματα και έστειλε τον προημιτελικό του Κυπέλλου με την Γρανάδα στην παράταση. Η ματσάρα συνεχίστηκε και εκεί, με το 3-3 το πρώτου μέρους της παράτασης να γίνεται τελικά 5-3 για την Μπαρσελόνα, η οποία πήρε εμφατική πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας σε ένα τρελό παιχνίδι!

Το ματς, πάντως, δεν κυλούσε καθόλου καλά για την Μπαρσελόνα σε όλη τη διάρκειά του. Η Γρανάδα με την προσφυλή της τακτική να παίζει σφιχτά και να χτυπάει στην κόντρα έδειχνε ιδιαίτερα απειλητική και έκανε αισθητή την παρουσία της, με τους Καταλανούς να έχουν τον έλεγχο και τις φάσεις αλλά να μην βρίσκουν δίχτυα. Κάτι που έκανε ο Κένεντι στο 33' και έδωσε προβάδισμα στην Γρανάδα, το οποίο μεγάλωσε ακόμη περισσότερο από τον Σολδάδο στο 47' (2-0) με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τα λάθη των αντιπάλων τους.

Η Μπαρσελόνα πίεζε, έφτιαχνε φάσεις αλλά δεν έβρισκε γκολ. Τα λεπτά περνούσαν δραματικά και οι Καταλανοί έβλεπαν έναν οδυνηρό αποκλεισμό να έρχεται, όμως στο φινάλε έβγαλαν ψυχή και θύμησαν λίγο από... κανονική Μπαρσελόνα. Πρώτα, στο 88ο λεπτό ο Γκριζμάν μετά την ασίστ του Μέσι μείωσε σε 2-1, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο σκόρερ ήταν αυτός που... σέρβιρε το 2-2 στον Άλμπα και το ματς πήγε στην παράταση.

Η... τρελή αυτή ματσάρα συνεχίστηκε και στο έξτρα μισάωρο. Οι ρόλοι άλλαξαν στο 100' και ο Άλμπα έδωσε στον Γκριζμάν για το 3-2 και την ολική ανατροπή, αλλά τρία λεπτά μετά ο Βίκο με πέναλτι έφερε και πάλι το σκορ στα ίσα.

Η μεγαλύτερη ποιότητα, όμως, της Μπαρσελόνα φάνηκε στο δεύτερο μισό της παράτασης, όταν αρχικά ο Ντε Γιονγκ (108') έγραψε το 4-3 και ο Ζόρντι Άλμπα ένα πεντάλεπτο μετά διαμόρφωσε το τελικό 5-3.