«Λύγισε» την Πάφο και μπήκε σε... τροχιά Ευρώπης η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 9/5/2022 - 21:04

Ζορίστηκε, αλλά το πήρε!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 της Πάφου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα κακό ματς, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, η «Κυρία» κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη και να μπει ξανά σε «τροχιά» Ευρώπης.

Το... πάλεψε η ομάδα της Πάφου, που έδειχνε να πατάει καλύτερα, ωστόσο «πλήρωσε» μια στιγμή αδράνειας και φεύγει με άδεια χέρια από τη Λάρνακα.

Η ομάδα της Αμμοχώστου βρίσκεται πλέον σε θέση... Ευρώπης και στο -3 από την προνομιούχα 2η θέση, ενώ για τους Παφίτες έγινε ακόμη δυσκολότερο.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε με κεφαλιά ο Βερχόβετς, στο 72ο λεπτό, μετά από σέντρα σε εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου.

Με αυτή τη νίκη η Ανόρθωση ανέβηκε στην 4η θέση με 48 βαθμούς και την επόμενη (9η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (15/5, 19:00) από τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ.

Από την άλλη, η Πάφος παρέμεινε στην 6η θέση με 43 βαθμούς και το ερχόμενο Σάββατο (14/5, 19:00) φιλοξενείται από την ΑΕΚ στην «Αρένα».

Στο 5' η πρώτη τελική του ματς, με τον Σεμέδο να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τον Λόρια να αποκρούει.

Στο 27ο λεπτό η επόμενη ευκαιρία, με τον Τόμετσακ από δεξιά να δίνει στην περιοχή για τον Αλ Γκαντιουί που έκανε το σουτ από κοντά και η μπάλα κόντραρε σε κόρνερ.

Στο 43' η πρώτη φάση της Ανόρθωσης, με τον Ουάρντα να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ και τον Ρούντκο να μαζεύει.

0

Στο 54' η πρώτη τελική στο β' μέρος, με τον Φουρ να δοκιμάζει το πλασέ εκτός περιοχής και τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.

Στο 70ο λεπτό, ο Χριστοδουλόπουλος δοκίμασε το σουτ από καλή θέση, ωστόσο ήταν άστοχος και έστειλε τη μπάλα έξω.

Δύο λεπτά μετά, η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και ο Βερχόβετς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στο 75' ο Πάντσεον δοκίμασε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και η μπαλα πέρασε λίγο έξω.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Πάντσεον σέντραρε από αριστερά για τον Αμπντουσαλάμοφ, η κεφαλιά του οποίου πέρασε έξω.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Εσκοβάλ (36′ Ιωάννου), Κορρέα, Αραγιούρι, Κορέια, Χριστοφή (66′ Ντέλετιτς) Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (46′ Bερχόβετς), Ουάρντα, Χριστοδουλόπουλος, Νοβότνι (78′ Χρυσοστόμου).

Πάφος FC (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Τόμετσακ, Παλάσιος (78′ Κβίντα), Μπάριτς, Ταλίς, Φουρ (73′ Κοβάσεβιτς), Χότσκο (78′ Aμπντουσαλάμοφ), Πάντσεον, Βαλακάρι (65′ Χέσταντ), Σεμέδο (73′ Ν. Αουρέλιου), Αλ Γκαντιούι.

0

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Μεγάλη νίκη, συγηαρητήρια αξίζουν οι ποδοσφαιριστές. Όπως εγώ το ίδιο όλος ο κόσμος νιώθει περηφάνια για τους παίκτες. Δεν ήταν εύκολο παιχνίδι, εκτός από το ότι ήταν δύσκολο κι έπρεπε να κερδίσουμε, υπάρχει πίεση, κούραση σωματική, ψυχολογική, διότι είμαστε η μοναδική ομάδα που διεκδικήσαμε όλους τους τίτλους, διεκδικήσαμε και μπήκαμε Ευρώπη, διεκδικήσαμε να περάσουμε στην επόμενη φάση, στο κύπελλο διεκδικήσαμε όχι με ομάδες δεύτερης κατηγορίας… αλλά είμαστε εδώ. Αν πιστεύει κάποιος ότι κάποια ομάδα αδικείται με αυτά που έδωσε κι αυτά που πήρε πιστεύω ήμασταν εμείς αλλά αυτό τελείωσε, πρέπει να βλεέπουμε μπροστά, μας έχουν μείνει δύο παιχνίδια, εκεί που υπάρχουν πιθανότητες για τη δεύτερη θέση θα κυνηγήσουμε μέχρι το τελευταίο παιχνίδι. Συγχαρητήρια στους παίκτες, παρά τα προβλήματα βρήκαμε ψυχικές δυνάμεις, δεν ήμασταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο το ελέγξαμε και πετύχαμε ένα ωραίο γκολ».

Για την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου: «Κούραση, πίεση, όπως είπα πριν ήταν σημαντικό παιχνίδι, υπήρχε αυτή η πίεση κι όταν παίζουμε και στην έδρα μας, ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε, ναι, υπάρχουν πολλοί λόγοι που δεν μπορούσαμε αλλά περισσότερο είναι το ότι αυτοί οι ποδοσφαιριστές έιναι άνθρωποι όχι ρομπότ και κάποιες φορές μπαίνει και το ψυχολογικό με την έννοια ότι πόσο σημαντικό παιχνίδι ήταν γιατί σήμερα που κερδίσαμε έχουμε πιθανότητες για δεύτερη θέση, αν δεν κερδίζαμε και η Ευρώπη μπορεί να ήταν θα έλεγα όχι εύκολο να το πετύχουμε. Αλλά με αυτή τη νίκη απέναντι σε μια πιστεύω πολύ καλή ομάδα όπως η Πάφος και η Πάφος έχει δείξει σε πολλά παιχνίδια ότι και αυτή μπορούσε να είχε πολύ περισσότερους βαθμούς. Αυτή η ομάδα εμείς τελευταία τρία χρόνια δύο ισοπαλίες και κερδίσαμε όλα τα άλλα παιχνίδια, και στο κύπελο, στο κύπελλο παίξαμε με ΑΠΟΕΛ, Ομόνοια, δεν ήταν εύκολο, δεν ήταν ποτέ ευνοϊκή η κλήρωση για μας. Έμειναν δύο παιχνίδια, έχουμε όλες τις δυνατότητες να πάμε εκεί να κερδίσουμε δύο παιχνίδια και να πάρουμε τη δεύτερη θέση».

Για τις αλλαγές που βοήθησαν και τον Ιωάννου: «Το πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί, δεν μπήκαμε καλά, κάναμε κάποιες αλλαγές, Ιωάννου, Βερχόβετς, Χρυστοστόμου, Ντέλετιτς, έδωσαν κάτι παραπάνω και πετύχαμε το γκολ και κερδίσαμε. Μπορεί να μην ήμασταν καλοί στο πρώτο, στο δεύτερο ήμασταν αρκετά καλοί και πετύχαμε το γκολ που είναι βασικό στο ποδόσφαιρο και πήραμε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς».

Για το αν πιστεύει πως θα είναι καλύτερη η Ανόρθωση στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ: «Ήδη παίξαμε πέντε φορές με τον ΑΠΟΕΛ και κερδίσαμε τις τέσσερις και με καλό ποδόσφαιρο. Γιατί να μην πάμε να τους κερδίσουμε ξανά; Αυτό θα προσπαθήσαμε να κάνουμε. Δεν είναι εύκολο. Αλλά κι εμείς δεν είμαστε εύκολος αντίπαλος για κανέναν είτε παίζουμε μέσα είτε παίζουμε έξω. Ο στόχος μας είναι να πάμε να πάρουμε το παιχνίδι και στο τελευταίο παιχνίδι εντός με τον Άρη να παίζεται όλη η χρονιά».

Ντάρκο Μίλανιτς (Πάφος): «Παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο, δημιουργήσαμε ευκαιρίες κι έπρεπε να σκοράρουμε στο πρώτο ημίχρονο. Συνεχίσαμε να παίζουμε στο δεύτερο ημίχρονο, δεν μας δημιούργησε προβλήματα ο αντίπαλος, αλλά στο τέλος ήταν εκνευριστικό. Η γνώμη μου είναι ότι παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο. Στο τέλος ήταν λίγο εκνευριστικό που χάσαμε. Είμαστε όμως περήφανοι για την ομάδα και το το έκανε και δείξαμε ξανά πως είμαστε πραγματικά καλοί. Περιμέναμε πως στο δεύτερο ημίχρονο δεν θα είχε η Ανόρθωση το στρες που είχε στο πρώτο. Σπαταλήσαμε ενέργεια στο να ασκούμε πίεση και να βγα΄κινουμε στη νεπίθεση. Πίστεψα ότι οι αλλαγές που κάναμε, θα βάζαμε την πρώτη πίεση, θα συνεχίσαμε το καλό παιχνίδι, αλλά σε αρκετές στιγμές σταματούσαν το παιχνίδι με φάουλ έσπαζαν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Συμφωνώ πως το πρώτο ημίχρονο ήμασταν αρκετά καλοί, στο δεύτερο όχι τόσο, εξαιτίας και της ποιότητας της Ανόρθωσης».

Για το ότι μάλλον μένει εκτός Ευρώπης κι αν θα είναι πετυχημένη η χρονιά ως πέμπτη ή έκτη: «Η γνώμη μου είναι ότι κάναμε τεράστια πρόοδο από την αρχή. Δεν ξεχνούμε πως αυτή η ομάδα είναι με 20 νέους παίκτες, δεν έχει εμπειρία μαζί, κτίστηκε από την αρχή, άρα ναι φυσικά, πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι, για πρώτη φορά στην ιστορία στην εξάδα. Ακόμη και σήμερα δικαιούμασταν περισσότερα. Ακόμη κι αν δεν βγούμε στην Ευρώπη, κάναμε καλή δουλειά».

Για το αν θα μείνει: «Ελπίζω. Απολαμβάνω να δουλεύω με τους παίκτες, το κλίμα είναι καλό, τα πράγματα είναι καλύτερα από ότι στη ναρχή κι ελπίζω να μείνω αλλά ποτέ δεν ξέρεις».

Γκιόργκι Λόρια (Ανόρθωση): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι το σημερινό. Βρήκαμε τις δυνάμεις και παίξαμε καλύτερα στο 2ο ημίχρονο και καταφέραμε να πετύχουμε το στόχο μας που ήταν η νίκη. Θα είναι ένα πολύ σκληρό παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ. Θα πάμε για τους τρεις βαθμούς στη Λευκωσία. Έμειναν δυο παιχνίδια και πρέπει να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε».

Μπλαζ Βερχόβετς (Ανόρθωση): «Η δουλειά μας είναι να κερδίζουμε σε κάθε παιχνίδι. Αυτός ήταν ο στόχος και αυτό κάναμε. Είμαστε ικανοποιημένη για τη νίκη. Αυτή η νίκη είναι για τον κόσμο. Το θέλαμε πολύ και τους δώσαμε. Σημασία έχει η νίκη αλλά αν το γκολ το δικό μου είναι αυτό που θα δώσει τη νίκη με κάνει διπλά χαρούμενο».

Δημήτρης Χριστοφόρου (Ανόρθωση): «Ήταν ένα παιχνίδι που ξέραμε πως θα ήταν δύσκολο, σφαγή γίνεται, σε εισαγωγικά, σε όλα τα παιχνίδια του πρώτου γκρουπ φέτος, βιώνουμε ένα πρώτο γκρουπ ισοδύναμων ομάδων κι αυτό δίνει ελπίδες σε όλους απέναντι σε όλους. Είδαμε την Πάφο πώς έπαιξε, στο πρώτο ήταν καλύτερη το παραδεχόμαστε αλλά στο δεύτερο πραγματικά η ομάδα είδε τη στήριξη του κόσμου και την ανταπέδωσε, κατάφερε και να σκοράρει και να κρατήσει το αποτέλεσμα. Πιθανότατα να μην τα καταφέραμε χωρίς τους οπαδούς μας, τους καλούμε να έρθουν και στο ΓΣΠ, περίπου 2.000 εισιτήρια θα έχουμε. Σε λίγο θα βγει και ανακοίνωση για τον τρόπο που θα διατεθούν. Είναι τελικός όπως προέκυψε και για τις δύο ομάδες. Φαβορί είναι ο ΑΠΟΕΛ αφού έχει τρεις βαθμούς περισσότερους και την έδρα αλλά η ομάδα αυτή μπορεί να κερδίσει οποιονδήποτε. Θέλουμε τον κόσμο και με τον Άρη, κι εκεί θα είναι τελικός ό,τι κι αν έρθει στο παιχνίδι της Κυριακής. Να κλείσουμε τη σεζόν με τρόπο ευχάριστο για όλους Υπάρχει πιθανότητα να διεκδικήσουμε τη δεύτερη θέση, είπε και ο προπονητής αποκλείται να την παρατήσουμε. Θα παλέψουμε για ό,τι καλύτερο μπορεί να πετύχει η ομάδα».

Αν στα τελευταία παιχνίδια θα σκέφτεται περισότερο τη δεύτερη θέση από την έξοδο στην Ευρώπη: «Παίζουμε το προτελευταίο παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ. Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα αν το κερδίσουμε να είμαστε δεύτεροι στο φινάλε. Από τη στιγμή που με το να κερδίσουμε την Κυριακή θα είμαστε μάλλον δεύτεροι στο τέλος της αγωνιστικής, αυτή τη θέση πρέπει να στοχεύουμε. Θέλουμε να υπάρξει ηρεμία, δεν θα υπάρξει άλλη επίσμη τοποθέτηση, δεν είναι ώρα για πούμε πολλά λόγια, είναι ώρα να παίξουμε, 90 λεπτά ποδόσφαιρο και όλοι να φύγουμε ήρεμα να πάμε σπίτια μας, ο καθένας να έχει πάρει ό,τι του αναλογεί από την προσπάθεια του στο γήπεδο».