«Κλείδωσε» την παρουσία της στα προημιτελικά η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 3/2/2022 - 19:49

Πρόκριση... στα «σβηστά»!

Ανόρθωση και Πάφος έμειναν στο 0-0 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», σε επαναληπτικό αγώνα για τη β' φάση του κυπέλλου, με την «Κυρία» να παίρνει την πρόκριση.

Η ομάδα της Αμμοχώστου διαχειρίστηκε κατάλληλα τη νίκη με 3-1 στο πρώτο ματς και σήμερα «κλείδωσε» την παρουσία της στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Πολύ κακό το παιχνίδι, το οποίο είχε ελάχιστες φάσεις κι αυτές κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να γίνουν απειλητικοί και να μένουν εκτός συνέχειας.

Αμφότερες θα αναμετρηθούν ξανά την ερχόμενη Κυριακή (6/2, 16:00) αυτή τη φορά στο «Στέλιος Κυριακίδης» και στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

• Ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Στο 2' η πρώτη τελική του ματς, με τον Πόποβιτς να δίνει δεξιά για τον Ντέλετιτς, ο οποίος δοκίμασε το σουτ από πλάγια θέση δεξιά και η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Έντεκα λεπτά μετά, ο Σεμέδο δοκίμασε το σουτ από καλή θέση εκτός περιοχής, ωστόσο ήταν άστοχο και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 37ο λεπτό, ο Ντράγκομιρ δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 42', ο Πόποβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Αραγιούρι σε πρώτο χρόνο και τον Νοβότνι σε δεύτερο να μην καταφέρνουν κάνουν την προβολή και η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 73' η πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, με τον Φουρ να κάνει το πλασέ εντός περιοχής και τον Λόρια να μαζεύει εύκολα.

Στο 90+2', ο Ουάρντα δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, ένα λεπτό μετά, ο Χρυσοστόμου έκλεψε από τον Ρούντκο και έκανε το πλασέ, ωστόσο Μπάιριτς έσωσε πάνω στη γραμμή.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κορρέα, Αραγιούρι (60′ Εσκοβάλ), Ρισβάνης, Αβράαμ, Αρτυματάς, Πόποβιτς (53′ Χρυσοστόμου), Χουσμπάουερ (46′ Βερχόβετς), Ντέλετιτς (60′ Αμπαρτζουμιάν), Ουάρντα, Νόβοτνι (70′ Ιωάννου).

Πάφος FC (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Τόμετσακ (46′ Ταλίς), Κβίντα, Μπάιριτς, Πάγιτς, Χότσκο, Ντράγκομιρ (68′ Πάνιτς), Βαλακάρι (58′ Φουρ), Κοβάσεβιτς, Ντ. Αουρέλιο (58′ Χέσταντ), Σεμέδο (68′ Λέιτε).

0

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Συγχαρητήρια στην ομάδα. Η ομάδα πέρασε στην επόμενη φάση. Πιστεύω πως παίξαμε με μια πολύ καλή ομάδα, πολύ καλά στελεχωμένη με καλό προπονητή. Για εμάς ήταν σημαντικό που κερδίσαμε εκτός έδρας. Σήμερα προσπαθήσαμε, αφού ακολουθεί μεγάλο παιχνίδι πάλι με την Πάφο, να διαχειριστούμε το ματς. Ήταν ένα παιχνίδι τακτικής, δεν δεχθήκαμε γκολ. Δεν έγινε θεαματικό παιχνίδι με ευκαιρίες, αλλά τακτικής. Κερδίσαμε στον στόχο μας, να περάσουμε στην επόμενη φάση. Αυτό μετράει για εμάς».

Ντάρκο Μίλανιτς (Πάφος): «Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση που περνάει στον επόμενο γύρο. Αν δούμε τα δύο παιχνίδια ήταν διαφορετικά. Σήμερα θέλαμε να σκοράρουμε στο α’ ημίχρονο, όμως δεν τα καταφέραμε. Ήταν η εμπειρία και της αντιπάλου που έπαιξε ρόλο. Προσπαθήσαμε να βάλουμε πίεση και να τους κουράσαμε. Είχαμε τρία κόρνερ στη σειρά, είχαμε σουτ, όμως η Ανόρθωση αμύνθηκε πολύ καλά. Σχεδόν σε όλο το παιχνίδι είχαμε την μπάλα και λόγω του πρώτου αποτελέσματος προσπάθησαν να μας παίξουν στις αντεπιθέσεις. Το μήνυμα που δίνουμε είναι ότι είμαστε έτοιμοι να τους ανταγωνιστούμε».

Ροντρίγκο Εσκοβάλ (Ανόρθωση): «Οι πρώτες εντυπώσεις που έχω είναι πολύ καλές. Είναι πολύ καλό το κλίμα στα αποδυτήρια. Οι στόχοι μου συμβαδίζουν με αυτούς της ομάδας και θέλω συνεχώς να προσφέρω, για να τους επιτύχουμε. Δεν πρόλαβα ακόμη να δω την Κύπρο καλά. Είναι πολύ καλός ο κόσμος της Ανόρθωσης και από την πρώτη ημέρα με υποδέχθηκε «ζεστά».

Δημήτρης Χριστοφόρου (Ανόρθωση): «Με την πρωτοβουλια των ποδοσφαιριστών της ομάδας μας είχαμε αποφασίσει η πρόκριση να αφιερωθεί στον Άλκη που δολοφονήθηκε. Είναι πολύ τραγικό για ένα παιδί 19 χρονών να φεύγει από τη ζωή για τέτοιους λόγους και υπό τέτοιες συνθήκες. Απλά ήθελε να κάνει μια βόλτα εκεί που μένει. Τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό από την ανθρώπινη ζωή. Όταν συμβαίνουν τέτοια περιστατικά δεν μπορούμε να τα κοιτάμε από απόσταση. Οι ποδοσφαιριστές μας ήθελαν να σκοράρουν και γι’ αυτό πέρα από όλους τους υπόλοιπους λόγους. Δεν έγινε και γι' αυτό θέλαμε να το προβάλουμε έστω έτσι. Αυτό είναι το μήνυμα που θέλουμε να περάσουμε σήμερα».