Ανίκητοι... Ουόριορς, νίκη μέσα στο Κλίβελαντ

Πέμπτη, 8/6/2017 - 10:34

Σε ένα παιχνίδι με... ανατροπή στο φινάλε, οι Ουόριορς πήραν τεράστια νίκη απέναντι στους Καβαλίερς με 118-113, αλώνοντας το Κλίβελαντ και κάνοντας το 3-0 στη σειρά των τελικών του NBA. Πλέον οι «πολεμιστές» απέχουν μόλις μία νίκη από την κατάκτηση του... δακτυλιδιού του πρωταθλητή και μόνο με αυτοκτονία μπορούν να χάσουν αυτόν τον τίτλο. Η ομάδα του Λεμπρόν έδειχνε ότι μπορεί να πάρει τη νίκη και να μειώσει στη σειρά, αλλά στα τελευταία λεπτά του ματς έπαθε μπλακ άουτ.

Παρά το γεγονός ότι ο Λεμπρόν ξεκίνησε φουριόζος, οι «πολεμιστές» κατάφεραν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου με έξι πόντους και σκορ 67-61. Ο Τόμπστον που ήταν εξαιρετικά εύστοχος από το τρίποντο ήταν αυτός που κατάφερε να δώσει σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ, ενώ ο Ίρβινγκ με buzzer beater τρίποντο στο φινάλε του δεύτερου 12λέπτου μείωσε τη διαφορά για τους γηπεδούχους.

Αυτό ήταν και το έναυσμα για τους Καβαλίερς για να πάρουν προβάδισμα στη συνέχεια. Ο Λεμπρόν συνεπικουρούμενος στο σκοράρισμα από τον Ίρβινγκ στην 3η περίοδο κατάφερε να βάλει σε ρόλο οδηγού την ομάδα του που στο τέλος του τρίτου 12λέπτου κατάφερε να προηγείται με 94-89.

Στο τέλος όμως το πήρε πάνω του ο Ντουράντ που καθάρισε στο τέλος. Με δικό του... μεγάλο τρίποντο οι Ουόριορς πήραν κεφάλι στο σκορ με 114-113 46’’ πριν το τέλος και εκεί οι Καβαλίερς κατέρρευσαν. Το τελικό 118-113 διατήρησε αήττητους τους πολεμιστές στα play offs και μόλις μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Τα πράγματα για το Κλίβελαντ πλέον είναι εξαιρετικά δύσκολα, μιας και ποτέ μέχρι σήμερα καμία ομάδα δεν έχει ανατρέψει το εις βάρος της 3-0 στους τελικούς.

Ο Ντουράντ ήταν και πρώτος σκόρερ για τους νικητές πετυχαίνοντας 31 πόντους και τον ακολούθησαν οι Τόμπσον με 30 και Κάρι με 26. Για τους Καβαλίερς ο Βασιλιάς είχε 39 και ο Ίρβινγκ 38.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-39, 29-28, 33-22, 19-29