Άνετες προκρίσεις στα προημιτελικά για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νότιγχαμ

Τετάρτη, 21/12/2022 - 23:59

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ Αγγλίας πανηγύρισαν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νότιγχαμ Φόρεστ το βράδυ της Τετάρτης (21/12).

Οι «κόκκινοι διάβολοι», επικράτησαν 2-0 της Μπέρνλι στο «Ολντ Τράφορντ» και τσέκαραν το εισιτήριο για τους «8» του θεσμού. Το σκορ για την ομάδα του Τεν Χαγκ άνοιξε στο 27ο λεπτό ο Έρικσεν με κοντινή προβολή, έπειτα από υπέροχη ομαδική συνεργασία και ασίστ του Μπισάκα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ράσφορντ στο 57', με τρομερό διαγώνιο σουτ από τα δεξιά.

Στη συνέχεια πάντως, η Μπέρνλι είχες τις δικές της στιγμές να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της πρόκρισης, ωστόσο τόσο ο Τσούρλινοφ, όσο και ο Μπαρνς αστόχησαν από πλεονεκτική θέση.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, η Νότιγχαμ Φόρεστ έφυγε με το διπλό και την πρόκριση από την έδρα της Μπλάκμπερν (1-4), έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Λίνγκαρντ και Τζόνσον. Το σκορ για την ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη άνοιξε ο Τζόνσον από το σημείο του πέναλτι (13'), με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν προσωρινά στο 43' με τον Γουάρτον.

Στην επανάληψη, η Νότιγχαμ κυριάρχησε πλήρως στο ματς, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με τον Λίνγκαρντ στο 54ο λεπτό (1-2). Από ασίστ του 30χρονου μεσοεπιθετικού προήλθε και το 3-1 με σκόρερ τον Αβονίγι, για να έρθει ο Τζόνσον στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώσει το τελικό σκορ (1-4).

Τέλος, μεγάλη έκπληξη επιφύλασσε η Τσάρλτον - ομάδα της League 1 - στην Μπράιτον, την οποία και απέκλεισε στα πέναλτι (0-0 καν., 4-3 πεν.)! Οι «γλάροι» πλήρωσαν τις πολλές αλλαγές, αλλά και το γεγονός πως στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, αστόχησαν σε συνολικά τέσσερις εκτελέσεις.