Ανάλυση: Όλα... στραβά και ανάποδα

Τρίτη, 22/12/2020 - 22:06

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για το 2020 η Ανόρθωση. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια δέχθηκε τη βαριά ήττα με 3-0 κόντρα στην Ομόνοια στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 16ης εμβόλιμης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Η Ανόρθωση πριν καλά καλά καταλάβει πως ξεκίνησε η αναμέτρηση βρέθηκε να... κυνηγάει το σκορ αφού ο Ασάντε έδωσε προβάδισμα στην Ομόνοια μόλις στο πέμπτο λεπτό. Το ημίχρονο «έκλεισε» με δύο γκολ προβάδισμα για τους γηπεδούχους και ήταν ξεκάθαρο πως για να αλλάξει η εικόνα της αναμέτρησης έπρεπε να έρθει μια μεγάλη ανατροπή. Κάτι που δεν έδειχνε ικανή η Ανόρθωση να το κάνει, δεν σε έπειθε με την εικόνα της.

Οι παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια σε πολλές περιπτώσεις στην αναμέτρηση φάνηκαν αδύναμοι και ανήμποροι να αντιδράσουν στις απαιτήσεις του παιχνιδιού. Ο Τιμούρ Κετσπάγια ήταν έξαλλος ειδικά στο πρώτο ημίχρονο με τους παίκτες του και είχε δίκαιο 100%. Πολλές μονομαχίες χάθηκαν ενώ και όποιες τελικές προσπάθειες έγιναν που έπρεπε να μετατραπούν σε γκολ δεν ολοκληρώθηκαν με επιτυχία.

Ο Γιαν Λέτσιακς από την αριστερή πλευρά καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης έκανε... πάρτι. Δεν ήταν τυχαίο άλλωστε πως κατάφερε να δώσει τρεις ασίστ σε Ασάντε και Παπουλή. Ο Τσέχος μπακ ουσιαστικά έπαιζε χωρίς αντίπαλο από την αριστερή πλευρά καθώς ο Γκαλίτσιος δε μπορούσε να τον μαρκάρει μόνος ενώ ούτε ο Χριστοφή επέστρεφε σωστά για να δώσει βοήθειες στο πρώτο μέρος.

Στην Ανόρθωση ο προβληματισμός είναι έντονος. Πλέον, άπαντες στο ποδοσφαιρικό τμήμα της «Κυρίας» στις λίγες ημέρες που υπάρχουν μπροστά θα προσπαθήσουν να ανασυντάξουν δυνάμεις και να κοιτάξουν τον επόμενο αντίπαλο που μόνο εύκολος δε μπορεί να χαρακτηριστεί. Επόμενη «στάση» για την ομάδα της Αμμοχώστου ο Απόλλωνας εκτός έδρας.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια μάλιστα κατά τη δημοσιογραφική διάσκεψη παραδέχθηκε πως η ομάδα του ήταν κάκιστη στον αγωνιστικό χώρο και επισήμανε πως πρέπει να γίνουν βελτιωτικές κινήσεις που θα βοηθήσουν την Ανόρθωση να είναι στους στόχους της μέχρι το τέλος.