«Άλωσε» το Ηράκλειο ο ΠΑΟΚ

Σάββατο, 9/11/2019 - 21:46

Στην κορυφή της βαθμολογίας (με ματς περισσότερο) βρίσκεται ο ΠΑΟΚ που έκανε σωρεία ευκαιριών στο Ηράκλειο και παρά το γεγονός πως έπεσε πάνω σε έναν σπουδαίο τερματοφύλακα, κατάφερε να φύγει με υπερπολύτιμο τρίποντο.Το γκολ του Μίσιτς ήρθε να σφραγίσει μια έξοχη συνδυαστική ενέργεια των παικτών του Δικεφάλου του Βορρά και το γκολ του Κροάτη φέρει την σφραγίδα ενός πραγματικού μαέστρου στο 58’.

Στους 24 πόντους οι Θεσσαλονικείς που είχαν τρεις μεγάλες στιγμές στο πρώτο μέρος, που σταμάτησαν πάνω στον τερματοφύλακα του ΟΦΗ, ενώ σε αρκετές ακόμα περιπτώσεις συνέβη το ίδιο και στην επανάληψη. Η μόνη φορά που τον νίκησε κάποιος ήταν στην πρώτη τελική του ΠΑΟΚ, στην επανάληψη.

Ο ΠΑΟΚ συμπλήρωσε 58 παιχνίδια (χωρίς να υπολογίζονται το ματς με Ολυμπιακό που δεν ξεκίνησε και με την ΑΕΚ που δεν ολοκληρώθηκε) που σκοράρει συνεχώς. Τελευταία φορά που συνέβη αυτό ήταν πριν από 2 χρόνια και τέσσερις μέρες στην ήττα από την Ένωση με 1-0 στο ΟΑΚΑ, στις 5 Νοεμβρίου του 2017 και 22 ματς αήττητος μακριά από την Τούμπα.