«Άλωσε» το ΓΣΠ και... έφυγε για τελικό η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 21/4/2021 - 21:48

Το «άλωσε» και... πάει τελικό!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 1-3 του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ και σε συνδυασμό με τη νίκη (1-0) στο πρώτο ματς πήρε τη μεγάλη πρόκριση.

Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε μια εξαιρετική παρουσία και δεν έδωσε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο, «κλειδώνοντας» την παρουσία της στον τελικό, εκεί όπου την περιμένει ο Ολυμπιακός.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κορρέα που πέτυχε δύο τέρματα (45', 75'), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Χουσμπάουερ που άνοιξε το σκορ (25').

Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ, το μόνο που πέτυχαν ήταν να ισοφαρίσουν προσωρινά με πέναλτι του Γκάρνερ (37'), έχασαν κι αυτό τον στόχο και έτσι μένουν εκτός Ευρώπης μετά από 20 χρόνια.

Επόμενη υποχρέωση για τον ΑΠΟΕΛ την ερχόμενη Κυριακή (25/4, 17:00) απέναντι στον Εθνικό στο Δασάκι, για την 8η αγωνιστική των play-off.

Από την άλλη η Ανόρθωση υποδέχεται την ερχόμενη Δευτέρα (26/4, 17:00) τον Ολυμπιακό στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

• Ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα, στο 25ο λεπτό, η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Χουσμπάουερ πήρε μπάλα από το κέντρο και προχώρησε ανενόχλητος, έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

1

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ζαχίντ με ατομική προσπάθεια προχώρησε και έφτασε λίγο έξω από την περιοχή, δοκίμασε το σουτ και ο Λόρια απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 35' ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι, μετά από χέρι του Αμπαρτζουμιάν στην περιοχή.

Στην εκτέλεση ήταν ο Γκάρνερ και σημαδεύοντας την αριστερή γωνία, παρά την απόκρουση του Λόρια, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

2

Τρία λεπτά μετά, ο Ντε Βινσέντι δοκίμασε ένα μακρινό σουτ και ο Λόρια μάζεψε σταθερά.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, η Ανόρθωση πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ. Ο Χουσμπάουερ εκτέλεσε το φάουλ στην περιοχή και ο Κορρέα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

3

Στο 47' η πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, με τον Κορρέα να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ και να στέλνει τη μπάλα έξω.

Εφτάλεπτά μετά, ο Βινίσιους έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Λόρια να αποκρούει με διπλή προσπάθεια.

Στο 61ο λεπτό, ο Ανουάρ σέντραρε από δεξιά και η κεφαλιά του Γκάρνερ πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 75' η Ανόρθωση πέτυχε και τρίτο τέρμα. Ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κορρέα ξανά με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-3.

4

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Oυζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σάντος, Σαμπάλα, Ανουάρ (81′ Λουντέμο), Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Εντονγκαλά (69′ Κατσαντώνης), Κλωναρίδης (46′ Μπεν Σαχάρ), Γκάρνερ (76′ Νούχιου).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Ρισβάνης, Βργκοτς, Κορρέα, Καλτσάς, Κορέια (80′ Πηλέας) , Κ. Αρτυματάς, Αμπαρτζουμιάν (55′ Μίχα), Χούσμπαουερ (80′ Μαργκάσα), Οκριασβίλι, Κβιλιτάια (63′ Χριστοφή).

Το... τρίτο ημίχρονο - Ο απόηχος της αναμέτρησης και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών