«Άλωσε» το Δασάκι και πήρε ιστορική πρώτη νίκη η ΠΑΕΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 11/9/2021 - 19:53

Νίκησε και έγραψε ιστορία!

Μια εκπληκτική ΠΑΕΕΚ «άλωσε» το Δασάκι επικρατώντας με 1-3 του Εθνικού, για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στη μεγάλη κατηγορία.

Σπουδαίο επίτευγμα για την ομάδα της Κερύνειας, η οποία στο πρώτο της παιχνίδι στα μεγάλα σαλόνια παίρνει και το πρώτο τρίποντο, γράφοντας ιστορία.

Τρομερή εμφάνιση από τους παίκτες του Μάκη Σεργίδη, οι οποίοι με μια εξαιρετική εμφάνιση πήραν σχετικά εύκολα το «διπλό» και τους πρώτους τρεις βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Κάκιστη παρουσία από τους Αχνιώτες που «πλήρωσαν» τα πολλά λάθη τους και δέχθηκαν τη δεύτερη τους ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Ο Φερνάντο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, με τον Φόλπρεχτ να φέρνει το ματς στα ίσα τρία λεπτά μετά. Στο 23' όμως η ΠΑΕΕΚ πήρε ξανά προβάδισμα με τον Κούρο και το τελικό 1-3 «σφράγισε» ο Δημητρίου στο 78ο λεπτό.

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Γκόρουπετς (71′ Ασούμπρε), Περατικός, Χαλ, Ιωάννου, Ντόλεζαλ (45+1′ Τολεμές), Χουντόμπιακ, Φόλπρεχτ (71′ Κυπριανού), Ζάκπα (71′ Μωυσέως), Aμπντουλάγιεφ (57′ Καρασάουκς), Μ. Ηλία.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρόσεκ, Δημητρίου, Έσελινκ, Σουμαχόρο, Κούρος, Βαρέλα (67′ Ενόχ), Νάντο (83′ Αριστοτέλους), Τίμερμανς, Φραγκέσκου, Χαραλάμπους (83′ Ντίας), Καπαρτής (67′ Μπάμπιτς).