Άλωσαν το Μιλγουόκι και ισοφάρισαν οι Σέλτικς

Τρίτη, 10/5/2022 - 08:52

Οι Σέλτικς ανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας κερδίζοντας το κρίσιμο Game 4 της σειράς με τους Μπακς μέσα στο Μιλγουόκι με 116-108. Πλέον οι δύο ομάδες είναι στο 2-2, αλλά η Βοστώνη θα φιλοξενήσει το πέμπτο και αν χρειαστεί το έβδομο ματς της σειράς.

Συγκλονιστικός για τους νικητές ο Αλ Χόρφορντ με ρεκόρ καριέρας στα playoffs, 30 πόντους με 11/14 σουτ, καθοριστικός στο δεύτερο ημίχρονο και ο Τζέισον Τέιτουμ με 30 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να έχουν επί μέρους σκορ 43-28 στην τελευταία περίοδο, όταν και είχαν 84,2% στα σουτ.

Πάλεψε, αλλά δεν είχε πολλή βοήθεια ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που μέτρησε 34 πόντους (6/11 βολές, 14/28 δίποντα, 0/4 τρίποντα), 18 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 λάθη σε 41 λεπτά. Μακριά από τον καλό του εαυτό ο Τζρου Χόλιντεϊ με 16 πόντους και 5/22 σουτ για τους πρωταθλητές, που προηγήθηκαν με +11 με 15 λεπτά να απομένουν, αλλά κατέρρευσαν στο τέλος.

Δωδεκάλεπτα: 25-18, 48-47, 80-73, 108-116