Άλμα για «αστέρια» η Λειψία, ανάσα για Χόφενχαϊμ

Σάββατο, 6/5/2023 - 18:43

Σπουδαία νίκη που τη φέρνει πιο κοντά στα… αστέρια πανηγύρισε η Λειψία!

Οι «ταύροι» απέδρασαν με το «διπλό» από την έδρα της Φράιμπουργκ (0-1) και ανέβηκαν στην τρίτη θέση, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο στη συμμετοχή τους στους ομίλους του Champions League (και) τη νέα σεζόν. Απόλυτη κυρίαρχος του παιχνιδιού από το ξεκίνημά του η Λειψία, με το τέρμα του Καμπλ στο 73’ για το 1-0 να έρχεται φυσιολογικά σύμφωνα με τη ροή του αγώνα και εν τέλει να χαρίζει το τρίποντο στους φιλοξενούμενους.

Νίκη-ανάσα για τη Χόφενχαϊμ, η οποία με το 3-1 επί της Άιντραχτ Φρανκφούρτης βρίσκεται πλέον στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη με τρεις αγωνιστικές να απομένουν. Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς, με τον Μπαουμγκάρτνερ στο 8’ να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Κράμαριτς στο 41’ με πέναλτι έδωσε αέρα δύο τερμάτων στη Χόφενχαϊμ, η οποία βρήκε και τρίτο γκολ πριν το φινάλε του ημιχρόνου με τον Μπεμπού στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Ενσόκι στο 49ο λεπτό αποβλήθηκε για σκληρό φάουλ σε αντίπαλό του, αφήνοντας τη Χόφενχαϊμ με παίκτη λιγότερο, ο Γκέτζε πέντε λεπτά μετά μείωσε για την Άιντραχτ και άγχωσε τους γηπεδούχους αλλά τελικά κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα ως το τέλος για να πάρουν σπουδαίο τρίποντο.

Η Χέρτα επικράτησε 2-1 της Στουτγάρδης, κράτησε τους ηττημένους στη ζώνη του υποβιβασμού και σε δεινή θέση, ενώ η ίδια παρότι τελευταία, διατήρησε ορισμένες λιγοστές πιθανότητες παραμονής.

Ο Κεμπφ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Βερολίνου στο 29’, αλλά ο Γκιρασί εννιά λεπτά μετά ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν εκτός αποστολής τον Μαυροπάνο με πρόβλημα τραυματισμού. Για να σκοράρει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Νιντερλέχνερ, γράφοντας το 2-1 που έμεινε ως το τέλος σε ένα δραματικό ματς.