«Άγονος» συμβιβασμός στο ΓΣΠ για ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 24/1/2021 - 17:49

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής στο ΓΣΠ μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της Ανόρθωσης, με τις δύο ομάδες να μένουν στο «άγονο» 0-0.

Παιχνίδι το οποίο υστέρησε σε τελικές ευκαιρίες αφού οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν αρκετά να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή. Στο πρώτο ημίωρο ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος και βρήκε τις δικές του ευκαιρίες. Το δεύτερο ημίχρονο όμως η Ανόρθωση ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να δημιουργήσει κάποιους κίνδυνους στην εστία του Ουζόχο όμως τίποτα περισσότερο.

Με την ισοπαλία αυτή ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 24 βαθμούς και βρίσκεται στο -2 από την έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο. Από την άλλη, η Ανόρθωση έφτασε τους 40 βαθμούς και έμεινε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την ερχόμενη αγωνιστική (22η), ο ΑΠΟΕΛ πάει στη Λεμεσό για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα στο Τσίρειο, το Σάββατο, 30 Ιανουαρίου στις 18:30. Από την άλλη, η Ανόρθωση, τη Δευτέρα, 1η Φεβρουαρίου στις 19:00 φιλοξενεί την Καρμιώτισσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Πανέμορφος συνδυασμός από τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ με τον Ρισβάνη να ανατρέπει έξω από την περιοχή τον Εφραίμ στο 11ο λεπτό. Απευθείας εκτέλεση από τον Λουντέμο με τη μπάλα να καταλήγει μόλις έξω.

Πρόλαβε και... τσίμπησε τη μπάλα ο Σαχάρ από τον Ρισβάνη ο οποίος τον ανέτρεψε μόλις έξω από την περιοχή και είδε την κίτρινη κάρτα στο 30ο λεπτό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Εφραίμ ο οποίος έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

Η πρώτη τελική ευκαιρία για την Ανόρθωση ήρθε στο 35ο λεπτό. Σέντρα του Γκαλίτσιου από δεξιά, ο Σατσιάς έδιωξε με το κεφάλι και ο Μπουσουλάτζιτς προσπάθησε να σκοράρει με μακρινό σουτ αλλά ήταν πάρα πολύ άστοχος.

Στην αντεπίθεση ο Καλτσάς, μοίρασε στον Χούσμπαουερ ο οποίος έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει πολύ ψηλά έξω στο 40ο λεπτό.

Σέντρα του Εντονγκαλά στον Εφραίμ στο ύψος του πέναλτι στο 41ο λεπτό. Ο Κύπριος διεθνής έκανε το βολέ όμως ο Λόρια έπεσε και έσωσε την ομάδα του.

Μπαλιά στο ύψος του πέναλτι για τον Κβιλιτάια στο 50ο λεπτό. Ο Γεωργιανός επιθετικός της Ανόρθωσης έπιασε το σουτ στην κίνηση όμως ήταν απελπιστικά άστοχος, στην πρώτη ευκαιρία του δεύτερο ημιχρόνου.

Μακρινό σουτ έξω από την περιοχή από τον Ελουντού, η μπάλα χτύπησε στον Ζόρζε και σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Ουζόχο στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Ζόρζε, Σιέλης, Ενσούε, Γουίλερ, Σατσιάς (Μπερν 61'), Λουντέμο, Εφραίμ (Ντε Βινσέντι 73'), Εντονγκαλά (Ανουάρ 88'), Ζαχίντ, Μπεν Σαχάρ (Γκάρνερ 61')

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κορέια, Μπουσουλάτζιτς, Αρτυμτάς, Χούσμπαουερ, Μίχα (Ελουντού 61'), Καλτσάς (Χριστοφή 61'), Κβιλιτάια