Αγχώθηκε αλλά πήρε το ζητούμενο ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 22/2/2020 - 18:54

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 3-2 της Δόξας στο Τσίρειο, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά τις τέσσερις συνεχόμενες ήττες.

Η ομάδα της Λεμεσού είχε αρκετά καλή παρουσία στο πρώτο μέρος και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 3-1. Στο ξεκίνημα του β' μέρους η Δόξα μείωσε σε 3-2 και από 'κει και πέρα απειλούσε συνεχώς τον Απόλλωνα για την ισοφάριση. Η εικόνα των «γαλάζιων» στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν ανάλογη με το πρώτο μέρος, ωστόσο παρά το άγχος κατάφεραν στο τέλος να πάρουν το ζητούμενο.

Σκόρερ του αγώνα οι Μπένσιοπ (2', 27), Παπαφώτης, (6', 48') και Παπουλλής (40).

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Α' ημίχρονο

Με το «καλημέρα» ο Απόλλων άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό. Κάθετη πάσα του Παπουλή, ο Χριστοφή έβαλε το πόδι και έκοψε την μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Μπένσοπ και με δυνατό σουτ εντός περιοχής την έστειλε στα δίκτυα.

Άμεση ήταν η απάντηση της Ένωσης στο 8' με τον Παπαφώτη να φέρνει το ματς στα ίσα. Ο Μπραμπίγια έκανε σέντρα από αριστερά, η άμυνα του Απόλλωνα έδιωξε προσωρινά και ο Παπαφώτης με δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Δημητρίου.

Στο 11' χάθηκε σπουδαία χαμένη ευκαιρία για τη Δόξα, με τον Ζορζίνο να χάνει τετ α τετ απέναντι στον Δημητρίου.

Δύο λεπτά μετά, ο Ζε Βαλέντε πλάσαρε τον Δημητρίου που ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

Στο 27' ο Απόλλωνας πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ. Σέντρα του Πέδρο από δεξιά, ο Σάλαϊ στο δεύτερο δοκάρι έκανε την κεφαλιά - πάσα στον Μπένσοπ, ο οποίος με κοντινή προβολή πέτυχε το 2-1.

Στο 40ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-1. Ο Γιαννιώτας έκλεψε την μπάλα από τον Καλό, έκανε το σουτ από πλάγια ο Γκράσα έδιωξε με γροθιές, όμως ο Παπουλής πήρε το ριμπάουντ και με δυνατό σουτ με το κακό πόδι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Γιαννιώτας έκανε μακρινό σουτ και ο Γκράσα μάζεψε.

Β' ημίχρονο

Στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου, η Δόξα μείωσε σε 3-2 στο 48'. Ο Παπαφώτης μετά από ωραία ατομική ενέργεια, έπιασε ένα δυνατό σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 61' ο Παπουλλής έχασε μεγάλη ευκαιρία, σε τετ α τετ απέναντι στον Γκράσα να μην μπορεί να σκοράρει.

Στο 77ο λεπτό ο Μπόλιεβιτς έπιασε ένα μακρινό σουτ, με τον Δημητρίου να αποκρούει.

Τρία λεπτά μετά, η Δόξα έμεινε με 10 παίκτες, έπειτα από την αποβολή του Καλό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 89' η Δόξα έχασε ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Ίταλο να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει μόλις έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα.

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Δημητρίου, Σελίμοβιτς, Σάλαϊ, Ζοάο Πέδρο, Αγκίρε, Ντένιτς, Κυριάκου (65' Ενσούε), Περέιρα, Γιαννιώτας (66' Πίττας), Παπουλής (78' Ματέϊ), Μπένσοπ

Στον πάγκο: Βολοτίνεν, Αντωνιάδης, Ροσκόπφ, Βασιλείου

Δόξα (Έντουαρντ Ερανοσιάν): Γκράσα, Ντερβίτ, Χριστοφή, Μέσκα, Μιντίκκης, Τραϊτσέφσκι (46' Μπόλιεβιτς), Ζε Βαλέντε, Παπαφώτης, Καρλίτος, Μπραμπίγια (66' Ίταλο), Ζορζίνιο

Στον πάγκο: Γκρεμσλ, Παρασκευά, Λουίς Κάρλος,  Γιούτριτς, Ασαμόα, Χαραλάμπους, Νελσίνιο

Ο απόηχος της αναμέτρησης

Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλων): «Ξεκινήσαμε καλά το παιχνίδι, καταφέραμε να προηγηθούμε. Βλέπουμε ότι έχουμε πίεση φυσιολογικά, έχουμε αυτά τα δεδομένα και με αυτά θα συνεχίσουμε. Αυτή η νίκη μας δίνει πάρα πολλά είναι η δεύτερη συνεχόμενη σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Θα πάμε στο παιχνίδι της Τετάρτης με τον Εθνικό για να πάρουμε την πρόκριση για να συνεχίσουμε να κτίζουμε. Όταν σκοράρεις και αμέσως δέχεσαι τέρμα αλλάζουν τα δεδομένα. Φάγαμε εύκολα γκολ. Παίζουμε με πολλή πίεση και αυτό που είπα στα αποδυτήρια είναι να κτίσουμε σε αυτές τις δύο νίκες που πετύχαμε σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Όσοι δεν είδατε παιχνίδια της Δόξας, είναι πολύ ποιητική ομάδα και δεν την κέρδισαν εύκολα».

Έντουαρντ Ερανοσιάν (Δόξα): «Είναι δύσκολο να μιλήσω μετά από τέτοιο παιχνίδι. Ο Απόλλωνας είναι μεγάλη ομάδα όμως η ομάδα που έπρεπε να κερδίσει είναι η Δόξα. Είχαμε ευκαιρίες να σκοράρουμε. Δεν ξέρω, αν είναι λόγω Δόξας, αλλά κάποιοι διαιτητές μας κοροϊδεύουν. Έχει μεγάλες φάσεις που η διαιτησία μας κοροϊδεύει. Καλή συνέχεια στον Σωφρόνη, παίζει πολύ καλό ποδόσφαιρο. Όμως η ομάδα μου έπρεπε να κερδίσει είναι η δική μου».

Φανούριος Κωνσταντίνου (Απόλλων): «Καταρχάς, είπαμε και πριν ότι μετράει το αποτέλεσμα. Έμειναν 11 παιχνίδια και μετράνε οι βαθμοί. Σαφέστατα έχουμε περιθώρια βελτίωσης, όμως γνωρίζαμε ότι θέλαμε τους βαθμούς τους οποίους πήραμε με αρκετό κόπο και αυτό έχει σημασία»

Νίκος Κωνσταντινίδης (Δόξα): «Αν η Δόξα θα πάει διαβάθμιση να πάει γιατί το αξίζει. Η σημερινή διαιτησία πρέπει να τύχει της κρίσης των οργάνων της ΚΟΠ και να μας ενημερώσουν για την κρίση τους. Τα λόγια είναι περιττά. Ο φίλαθλος κόσμος είδε τι συμβαίνει, και το ποδόσφαιρο στα 50 χρόνια που ασχολούμαι ουδέποτε υπήρχε λογιστική πράξη, o νοών νοείτο».